Auto Ajans

Haberler

1 milyon liraya Avrupalı elektrikli

1 milyon liraya Avrupalı elektrikli
Paylaş
Haziran 03
08:02 2024

Citroen ulaşılabilir fiyata sahip yeni elektrikli modeli e-C3’ü Eylül’de Türkiye’de satışa sunacak. Elektrikli e-C3’ten sonra 2025 yılı başında mild hibrit motora sahip yeni C3, yollara çıkacak. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “C3’ün lansmanını eylül ayında gerçekleştireceğiz. İlk etapta sadece elektrikli motoru piyasaya sunacağız. Tabii oldukça cesur bir karar, sadece tek bir motorla, elektrikli güç ünitesiyle müşterilerle buluşmak. Burada elbette avantajlı bir fiyatla çıkmayı hedefliyoruz. Bizim şu anda eğer bugün şartlarında lanse etmiş olsaydık 1 milyon seviyelerinde bir fiyatla elektrikli modelimizi tüketicilerle buluşturabilirdik ve bu başlangıç paketi değil aslında, tam donanımlı hani araçta yok yok diyeceğimiz bir versiyon olacak” diye konuştu. Alkım, yeni C3 ile hedeflerini şöyle anlattı:

Tam yılda C3’ten 11 bin adet satacak

“C3’ün artık sadece adı aynı kaldı çünkü daha kaslandı, yerden yükseldi, arka diz mesafesi arttı. Artık bize göre bu bir B SUV açıkçası. Çünkü o segmentteki rakipleriyle baktığımız zaman boyutlar anlamında aynı değerleri sunabilediğini görüyoruz. Dolayısıyla C3’ün iddiası daha çok artıyor. Markanın en önemli modellerinden bir tanesi. 2002 yılında ilk lansmanı gerçekleştirdi ve dört jenerasyonda bugüne kadar 5.6 milyon adet satıldı. Yani vücut için kalp neyse belki C3’te markamız için o diyebilirim. Bizim Türkiye’de amiral gemimiz C4 X ama C3 ve yenilenecek C3 Aircross da bizler için çok önemli. Berlingo bizler için gücü hep ayrı oldu. Tek bir model üzerine fokuslanmış bir marka değiliz adetlerimizi farklı segmentteki modellerimize dağıtıyoruz. Bu fiyat seviyesinden, SUV kodlarıyla elektrikli bir şekilde lanse ederek bizim bu sene son 4 ayda ulaşmak istediğimiz sonuç, yaklaşık olarak 3 bin adet olacak. Ocak ayında yüzde 100 elektrikli sürüş imkanı da sunan hibrit versiyonu da gelecek. Dolayısıyla iki motor seçeneği ile piyasada olacağız. 2025’te 11 bin adetlik bir satış hacmine ulaşmak istiyoruz.”

Araç almak için CEO ile sürekli görüşüyorum

e-C3 satışa çıkmadan yoğun talep olduğunu belirten Selen Alkım, bu yıl için ancek 3 bin adet alabildiklerini kaydetti. Alkım, ana merkezden daha fazla araç talep ettiklerini ifade ederek, “Hakikaten Türkiye’nin global için çok önemli olduğunu söylemem lazım. Geçen sene 3. ülke olduk, hâlâ öyleyiz. Dolayısıyla her türlü ürün, reklam stratejisinde artık bir kapımız çalınıyor, fikrimiz alınıyor. Açıkçası C3 için de bizden çok ciddi bir adet bekliyorlar. Social Leasing denilen bir yasa var Avrupa’da bu elektrikli otomobil satışlarını biraz daha teşvik etmek artırmak için. Dolayısıyla o açıklandığı zaman Avrupa’da ciddi bir ön sipariş toplandı C3’ten. İlk başta o talebin karşılanması çok büyük bir öncelik. Emin olun markanın CEO’su ile ayda en az 5-6 kere görüşüyorum” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!