Auto Ajans

Haberler

1 yıl sonrasına gün veren markalar var

1 yıl sonrasına gün veren markalar var
Paylaş
Mayıs 17
07:00 2021

Küresel otomotiv sektöründe çip krizinin faturası kabarıyor. Üretimi durdurduğunu açıklayan şirketlerin sayısı her geçen gün artarken, yapılan tahminler sürekli revize edilmek zorunda kalıyor. LMC Automotive, yılbaşında 2021’de üretim kaybının 2.4 milyon adede bulacağını öngörüyordu. Şimdi sadece yılın ilk yarısında küresel üretimin 3 milyon adet azalacağını belirtiyor. McKinsey de düşüş tahminini 3 milyon adede çıkarttı. ABD’li danışmanlık şirketi AlixPartners’ın son raporu, oldukça ürkütücü. Kuruluş üretim kaybını 2.2 milyon adetten 3.9 milyona yükseltti. AlixPartners’a göre, bu da 2021’de 84.6 milyon adet düzeyinde gerçekleşmesi beklenen global üretimin yüzde 4.6’sına denk gelecek.

En önemlisi AlixPartners, küresel otomotiv sektörünü olumsuz etkileyen yarı iletken krizinin büyümesiyle şirketlerin satış gelirinde ciddi düşüşler yaşanacağının uyarısını yapıyor. Şirket, çip krizinin faturasını 61 milyar dolardan 110 milyar dolara yükseltti. Devler tek tek kârlarında ciddi düşüşler olacağını açıklamaya başladı bile. Pandemi döneminde zaten zorlu günler geçiren ve bu yıl toparlanmaya çalışan şirketler, daha sert kayaya çarpmış durumda.

Tüm fabrikalar diken üstünde

Ülkemize bakarsak her ne kadar Ford Otosan, Gölcük fabrikasında verdiği zorunlu arayı 1 hafta erken bitireceğini açıklasa da herkes diken üstünde. Tek bir parçada yaşanacak sıkıntı, tesislerin üretime ara vermesine neden olabilir. Yanı şekilde bazı markaların tedarik sıkıntısı yaşadığını, teslimatlarda gecikmeler yaşandığını görüyoruz.

Filo kiralama da çözüm arıyor

Çip sıkıntısını filo kiralama sektörü de doğal olarak yakından takip ediyor. Birçok Avrupa ülkesinde tedarik süreçlerinin uzadığına işaret eden Tüm Oto Kiralama Kuruluşları Derneği (TOKKDER) Başkanı İnan Ekici, bu şekilde devam etmesi halinde dertlerin daha da artacağını belirtiyor. Ekici, çip krizinin boyutunu ‘Avrupa’da kimi ülkelerde bazı marka ve modellerde bulunurluk için 52 hafta yani 1 yıl sonraya gün veriyorlar’ örneğiyle gözler önüne seriyor. 3-4 ayı biliyorduk ama 1 yıl gerçekten otomobili satın almaktan vazgeçecek kadar uzun bir süre. İnan Ekici, uzun dönem kiralama sektörünün böyle bir ortamda 2. el kiralama ve kontrat uzatmaları ile kendi çözümünü bulmaya çalışacağının altını çiziyor.

Haziran ayı zor geçebilir

Kapanma sonrası önlemlerin nasıl gevşetileceği, otomotiv pazarının Mayıs ayını nasıl kapatacağı, Haziran’ın kayıpları telafi edip etmeyeceği sektörde tartışılırken, piyasanın kaderi çip tedariğine bağlı olacak gibi görünüyor. Dünyanın en büyük çip üreticilerinden gelen haberlere göre, sorun 2021 yılı boyunca sürecek. VW Grubu başta olmak üzere otomotiv şirketlerinin öngörüsü Mayıs ve Haziran aylarının zor geçeceği yönünde. Yılın ilk 4 ayında umut veren Türkiye otomotiv sektörünün performansını da çip belirleyecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Genesis yüz tanıma teknolojisini ilk olarak GV60 modelinde kullanmaya başlıyor.

🚘B sütunu üzerindeki kamera yüzü tarayıp sürücüyü tanıdığında kapıları açacak.

http://www.autoajans.com/yuzden-taniyip-kapilari-aciyor

🚘Opel, elektrikli Mokka'yı önümüzdeki yılın ilk yarısında ülkemizde satışa sunacak.

Mokka-e 322 km menzile sahip. Bataryasının % 80'i hızlı şarjla 30 dakikada doldurulabiliyor.

http://www.autoajans.com/mokka-e-seneye-ilk-yarida-geliyor

Yeni Audi Q3, tasarımı ve teknolojisi ile öne çıkıyor. SUV segmentinde ise rekabet yoğun... Yeni Audi Q3 sürüş izlenimlerim @GazeteOksijen'de...

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!