Auto Ajans

Haberler

12 bin kişiyi işten çıkarıyor

12 bin kişiyi işten çıkarıyor
Paylaş
Haziran 27
16:46 2019

Avrupa’da satış planları aşağı yönlü revize edilirken, şirketlerden de önümüzdeki döneme ilişkin kemer sıkma planları gelmeye başladı. Ford Motor Company, Avrupa’daki toplam çalışan sayısını yüzde 20 azaltacağını duyurdu. Bloomberg’in haberine göre, şirket 2020-2024 yılları arasında Avrupa’da yer alan 18 fabrikasında işten çıkarmalar gerçekleştirecek. En sert hamleler Almanya, İngiltere ve Rusya’da görülecek. Sadece bu 3 ülkede 12 bin kişiyle yollar ayrılacak.

Türkiye’yi etkilemiyor

Konuyla ilgili olarak Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, “İşten çıkarmalar ve fabrika kapatmalar bizim için çok zor kararlar” açıklamasını yaptı. Ford Avrupa’nın Almanya’da 5 bin, İngiltere’de 3 bin, Rusya’da 2 bin çalışanı bulunuyor. Ford Avrupa’nın bu yeni yapılanması Türkiye’deki fabrikaları etkilemeyecek. Gölcük, Yeniköy ve Eskişehir tesislerinde işten çıkarma olmayacağı, konunun Avrupa özelinde olduğu belirtildi.

Avrupa’da 51 bin çalışanı var

Ford’nun bu kararında İngiltere’nin Brexit açmazı, Avrupa’da büyüme hızlarının yavaşlaması ve kar marjlarının yukarı şüzde 6’ya çekilme hedefi etkili oldu. Şirket istihdamın yanı sıra SUV’lar karşısında dibe vuran MPV sınıfının oyuncuları C-Max, Grand C-Max ile Ka+ gibi küçük araçların geleceğiyle de ilgili karar verecek. Ford Avrupa Ocak’ta 2019 sonuna kadar 6 fabrikayı kapatacağını veya satacağını açıklamıştı. Bunların içinde Fransa’daki motor tesisi, Magna ile Slovakya’daki ortak fabrika ve Rusya’daki biri motor olmak üzere 3 fabrika yer alıyor. Ford’un Avrupa’da 51 bin, ortaklıklarla birlikte 65 bin çalışanı bulunuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!