Auto Ajans

Haberler

TürkTraktör’den yeni yatırım

TürkTraktör’den yeni yatırım
Paylaş
Mayıs 21
13:50 2020

Koç Holding ile CHN Industrial’ın iştiraki TürkTraktör, Adapazarı Erenler’deki traktör fabrikasına önümüzdeki üç yılda yapacağı 125 milyon lira yatırım için teşvik belgesi aldı. Şirket bu sabah KAP’a gönderdiği açıklamaya göre, yatırım için sigorta primi işveren hissesi desteği, vergi indirimi, gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası ve faiz desteği sağlanacak.

TürkTraktör’ün geçen yılki performansına bakarsak; şirket Ankara ve Erenler’de bulunan fabrikalarındaki üretim bantlarından toplam 22 bin 745 adet traktör indirdi. TürkTraktör, 2019’da Türkiye’nin toplam traktör üretiminin yüzde 77’sini tek başına gerçekleştirdi. Şirket, yurt içinde toplam 10 bin 903 adet traktör satışıyla, Türkiye traktör pazarındaki kesintisiz liderliğini 13. yılına taşıdı. TürkTraktör, yurt dışı satışlarını yüzde 5 artırarak 15 bin 207 adede yükseltti. Türkiye’nin toplam traktör ihracatının yüzde 90’ını tek başına gerçekleştirdi ve son 5 yılın en yüksek ihracat rakamına ulaştı. 2019’u 3 milyar 806 milyon TL toplam ciro ile kapatırken, şirketin yurt dışı cirosu yüzde 14 artarak 2 milyar 158 milyon TL oldu. Yurt dışı cirosunda elde edilen bu sonuçla yeni bir rekora imza atıldı. TürkTraktör’ün 2019’daki brüt kârı 549 milyon TL, brüt kâr marjı yüzde 14.4 olarak gerçekleşirken, faaliyet kârı 248 milyon TL ve FAVÖK tutarı 374 milyon TL oldu. Şirketin net kârı 112 milyon TL olarak kaydedildi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW, ID.3 ile ID.4'ten sonra üçüncü elekriklisi ID.5'i önümüzdeki yıl sadece Avrupa'da satışa sunacak.
🚗Coupe tasarıma sahip SUV, konsept ID Crozz'dan izler taşıyacak.
http://www.autoajans.com/id-ailesinin-ucuncu-uyesi-yolda

🚗Rivian, Kuzey Amerika dışında farklı pazarlara girmek için daha küçük elektrikli modeller üretecek.
🚗ABD'li start-up şirketi, 2025'e kadar 6 farklı model tanıtmayı planlıyor.
🚗SUV modeli R1S ile pick-up R1T 2021 yazında satışa çıkacak.
http://www.autoajans.com/kucuk-elektrikli-ile-gozu-avrupada

🚗Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2021 yılı için temkinli:
🚗2021 için iyimserden ziyade umutluyuz.
🚗Öngörü yapmak çok zor.
🚗Belirsizliği yönetme becerilerimizi, her yıl bir adım daha ileriye taşıyoruz.
http://www.autoajans.com/2021-icin-iyimserden-ziyade-umutluyuz

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!