Auto Ajans

Haberler

2.4 milyon dolarlık hiper elektrikli

2.4 milyon dolarlık hiper elektrikli
Paylaş
Ağustos 02
14:06 2022

Rimac, vergisiz fiyatı 2.4 milyon dolar olan hiper elektrikli modeli Nevera’nın üretimine başladı. Hırvatistan’da üretilen Rimac Nevera’dan 150 adet üretilecek. Rimac, 1 yıllık üretimdeki 50 aracın tamamının şimdiden satıldığını açıkladı. 1.940 beygir güç üreten Nevera’nın Ar-Ge çalışmalarına toplamda 1.6 milyon çalışma saati harcadı. İlk araç Bugatti Rimac’a ait olarak kalacak. Müşteriler yakın zamanda Nevera’larını teslim almaya başlayacak. Mevcut tesiste her Nevera modelinin üretimi 5 hafta sürerken, tempoyu artırmak adına şirket yeni merkezini de kullanmaya başlayacak. Elektrikli araç teknolojisinin geldiği noktayı gösteren Nevera, aynı zamanda Rimac’ın farklı üreticilere de teknolojisini satmasını sağlayacak. Rimac, batarya sistemleri, vites kutusu ve bilgi-eğlence sistemleri dahil olmak üzere birçok parçayı kendi geliştirdi. Nevera’nın güç ünitesi, beş yıllık gelişimin meyvesi.

Nevera’da her tekerlekte birer adet olmak üzere dört elektrikli motor bulunuyor. Teknolojik silindirik batarya paketi, 6960 silindirik hücreye sahip. Rimac, bataryanın kütlesinin yüzde 73’ünü hücrelere ayırdığını açıkladı. Bu rakam Tesla Model 3’te yüzde 64 iken, Rimac 2025’te bu oranı yüzde 75’e çıkarmayı hedefliyor. Silindirik batarya da önümüzdeki dönemde Rimac’ın otomotiv üreticilerine tedarik edeceği önemli bir kalem olacak. Gelecek yıl 40 bin adet batarya tedarik edecek olan Rimac, 2028’de bu sayıyı 200 bine çıkaracak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!