Auto Ajans

Haberler

2. el elektriklide fiyatlar şaşırtıyor

2. el elektriklide fiyatlar şaşırtıyor
Paylaş
Haziran 20
18:00 2024

Pandeminin ardından ikinci el fiyatları, yüksek seyirde devam etse de, tüm araçlar eşit şekilde değerini korumuyor. İkinci el araç sitesi iSeeCars’ın araştırmasına göre ikinci el içten yanmalı araçlar ile ikinci el elektrikliler arasında büyük fark olmaya başladı. Mayıs ayında, 2. el elektrikli araçlar ile içten yanmalı araçlar arasındaki ortalama fiyat farkı yüzde 8.5 ile şimdiye kadarki en düşük seviyeye ulaştı. ABD fiyatlarına göre eşdeğer ortalama kullanılmış elektrikli araç fiyatı geçen ay 28 bin 767 dolar iken, ortalama içten yanmalı araç fiyatı 31 bin 424 dolar oldu.

Oysa Haziran 2023’te ikinci el elektrikli araç fiyatları, içten yanmalıya göre yüzde 25 daha fazlaydı. Günümüze kadar bu oran her ay düştü ve Şubat 2024’te sıfıra yakın hale geldi. Bunun sebebi olarak elektrikli araçlardaki yavaşlama, düşen fiyatlar ve artan rekabet olarak gösteriliyor. Ayrıca bazı tüketicilerin elektrikli araçları benimseyememiş olması da araçların ikinci el değerinin düşmesine yol açtığı ifade ediliyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!