Auto Ajans

Haberler

Yeni iş modeli filoyu ayakta tuttu

Yeni iş modeli filoyu ayakta tuttu
Paylaş
Ocak 01
06:01 2020

Türkiye ekonomisinde yaşanan dalgalanma ve kurda yaşanan volatilite nedeniyle filo şirketleri son dönemde zorlu günler geçirdi. Hatta bazı şirketler iflas bayrağını çekti. Kiralama sektörünün yakaladığı 364 bin araçlık park, Eylül sonu itibariyle 280 bin araca indi. Yıl sonunda bu rakamın 250 bin araca düşmesi bekleniyor. Bu zor süreçten etkilenen sektörün önemli oyuncularından DRD Filo Kiralama ise kriz yönetimi ve yarattığı yeni iş modeli sayesinde ayakta kalmayı başardı. 42 finans kuruluşu ile Haziran’da borçlarını yeniden yapılandırdıktan sonra ilk kez sessizliği bozan DRD Filo Kiralama’nın Operasyonlar Direktörü Özgür Kara, Türkiye ekonomisinin yakın dönemde zor bir süreçten geçtiğini, özellikle kurda yaşanan volatilitenin bir sonucu olarak yüksek enflasyon ve yüksek faiz döneminde tüketicilerin karar almasını zorlaştırdığını belirterek, “Otomotiv sektörü ve uzun dönem araç kiralama sektörünün de bu durumdan ciddi şekilde etkilendi” dedi.

Şeffaflık ve güven bizi ayakta tuttu

Kara, o dönemde filo kiralamanın yaşadığı zorlukları şöyle özetledi: “Uzun dönem araç kiralamanın geçmiş dönemde yüzde 95 oranında euro üzerinden şekilleniyor, bunun da doğal bir sonucu olarak sektörün finans kurumlarına olan borçlanması da euro cinsinden oluyordu. Bu dönemde ani kur yükselmesi sonucunda sektör borçlarının artması ile teminat olarak kabul edilen araç bedellerinin TL olarak yerinde sayması, finans kuruluşları nezdinde bir teminat açığı olarak görüldü. Sonuçta euro 5.65’lerden 8.60’a kadar çıktı. 2019’un ikinci çeyreği ile beraber kurların daha stabil hale gelmesi ve ikinci el araç değerlerinin yükselmesi, teminat oranlarını olması gereken seviyelere taşıdı. Yine bu dönemde kamu yönetimi, finans kurumları, servis sağlayıcılar ile birlikte tüm ekosistem çok iyi bir sınav verdi. Bütün paydaşlarımızın eksiksizce DRD ismine olan samimi güvenlerini hep yanımızda hissettik, bu da bize ekstra bir sorumluluk yükledi.”  

2018 Ağustos’unda 42 finans kuruluşu ile başlayan görüşmelerin 2019 Haziran’ında anlaşmayla sonuçlandığını söyleyen Kara, yapılandırılan rakamın 450-500 milyon euro olduğunu kaydetti. Bu süreçte bir şirketin en önemli varlığının güven ve şeffaflık olduğunu kanıtladıklarını söyleyen Özgür Kara, kendileri dışında sektörde başka hiçbir şirketin düzenli olarak faaliyet raporu yayımlamadığına dikkat çekti.

11 bin 500 araca ikinci el kiralama

Haziran 2018’de 32 bin 100 olan araç sayılarının 28 bin 500 adede indiğini ancak pazar paylarını büyüttüklerini ifade eden Özgür Kara, ekonomik gelişmeleri ve beklentileri dikkate alarak 2. el kiralama modelini geliştirdiklerini belirterek, “Zor süreçten bu model ile çıktık. DRD bugün hem sıfır hem de 2. el araç kiralayabilen tek şirket” diye konuştu. Kiralamadan dönen araçları satmadıklarını ve 2. el olarak kiraya verdiklerini kaydeden Kara, zorlu dönemlerden geçen şirketlerin de bu modele ilgi gösterdiğini ifade etti. Uzun dönemli filo kiralama şirketleri arasında bu modeli uygulayan tek şirket olduklarının altını çizen DRD Operasyonlar Direktörü, 11 bin 500 aracı 2. el olarak kiraladıklarını sözlerine ekledi. Kara, şöyle devam etti: “Bugün itibariyle ile 28 bin 500 araç parkımız, 67 ilde 8 bin 500 müşterimizle faaliyetlerimize devam ediyoruz. 2019’u 11 bin 500 ikinci el araç kiralayarak kapatacağız. Aylık ciromuz 13.5 milyon euro. Bunun 3’te 1’i Türk Lirası ödemeli 2. el kiralamadan geliyor.”

Filocular 2020’de kaç araç alacak?

Özgür Kara, ekonomik açıdan daha iyi bir 2020 yılı öngördüklerini aktararak, “Sektörümüzün de yüzde 10’lar seviyelerinde bir büyüme yakalayacağını bekliyoruz ancak bunun için finansal kaynaklara erişimin bugünlerde olduğu gibi aynen devam etmesi gerekiyor. Bu yıl filo kiralama şirketleri 40 bin araç aldı. 2020’de bu rakamın 70-80 bine çıkmasını bekliyoruz. Sektörümüzün bugünkü 280 bin seviyelerinden 1 milyon seviyelerine gelebilmesi için uzun dönem bireysel kiralamanın kritik rol oynayacağını düşünüyoruz. Bu noktada OneCar markamızın sahip olduğu bilgi, birikim ve deneyimlerle gelecekte çok önemli bir oyuncu olacağını öngörüyoruz. Son bir yıl içinde yaşadığımız süreçler gösterdi ki; şeffaflık ve bunun sonucu olarak bize duyulan güven kurumumuzun en önemli varlığıdır” şeklinde konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!