Auto Ajans

Haberler

2. el pazarı ne zaman canlanır?

2. el pazarı ne zaman canlanır?
Paylaş
Nisan 10
17:05 2021

İkinci el otomobil pazarında Nisan ayına kadar fiyatlar gerilerken, satışlar yavaş yavaş kıpırdanmaya başladı. Piyasanın Şeker Bayramı sonrası canlanması bekleniyor. 2plan İcra Kurulu Başkanı Orhan Ülgür, ilk 3 ayda sıfır araç pazarının, kurdaki düşüş, beraberinde fiyat ve sıfır faiz kampanyaları ile geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60’lık bir artış gösterdiğini belirterek, “Bu durum, ekonomik yavaşlama ve ikinci el pazarında fiyatların düşüşüne neden oldu. Şirketlerin elinde kalan yüksek fiyatlı stok araçlar ve talebin ağırlıklı olarak ekonomik segment araçlara yönelmesi sonucunda geçen yılın aynı dönemine göre ikinci el satışlarda yüzde 35 gerileme meydana geldi” diye konuştu.

Ülgür, ikinci el otomobil satışlarında Mart ayının sonundan itibaren bir toparlanma sürecine girdiğini kaydetti. Orhan Ülgür, şunları belirtti: “Bu paralelde taleplerin  arttığını net bir şekilde gözlemledik. Ramazan ayı boyunca pandeminin seyrine bağlı olarak geçici bir durgunluk yaşanabilir düşüncesindeyiz. Ancak Mayıs’ın ortasından itibaren ikinci el satışlarında toparlanma olacağını öngörüyoruz. Yıl sonu 8-8.5 milyon adetlik satışlara ulaşılabilir. Bu da ikinci elde yıl sonunda yüzde 5-10 oranında büyüme demektir.” Otomotiv sektörünü etkileyen, üretimin yavaşlamasına ve tedarik sorunlarına yol açan çip krizinin bir süre daha devam edeceğinin öngörüldüğünü ekleyen Ülgür, “Kurların yükselmesi, halihazırda mevsimsel olarak beklenen talep artışı ve yaşanan çip krizi ile sıfır araç tedariğinin azalması bizlere ikinci ele doğru daha güçlü bir talebin oluşacağının sinyallerini veriyor” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!