Auto Ajans

Haberler

2. elde 3 milyon araç kayıt dışı satıldı

2. elde 3 milyon araç kayıt dışı satıldı
Paylaş
Şubat 02
11:20 2021

İkinci el araç sektörünün kurumsal markası Otomerkezi.net’in CEO’su Muhammed Ali Karakaş, salgın için alınan kısıtlama kararları ve yüksek faiz oranları sebebiyle pazarda büyük durgunluk yaşandığını söyledi. Karakaş, “2021’de toplam ikinci el araç pazarının 9 milyon adede, ikinci el online araç pazarının da 2 milyona ulaşmasını öngörüyoruz. Fakat döviz kuru seviyesi, faiz oranları ve pandeminin seyri önemli” dedi.

En çok Mayıs’ta 2. el alınıyor

Son 5 yılda toplamda sattıkları 10 bin araçla önemli bir veri havuzu elde ettiklerine işaret eden Karakaş, şu bilgileri verdi: “Tüketici alışkanlıklarına baktığımızda, vatandaşımızın en çok Mayıs ayında aracını değiştirdiğini gözlemledik. Yine istatistiklerimize baktığımızda, satılan her 10 araçtan 6’sının krediyle satın alındığını görüyoruz. 2020’de her sıfır kilometre otomobile 11 adet ikinci el denk geldi. kinci el araç pazarı, 2020’de yüzde 4.6 büyüme ile 8.2 milyon adede ulaştı.  Aynı şekilde ikinci el online araç pazarı 2 milyonu aşarak yüzde 16 büyüse de ilanların büyük bölümü satışa dönmedi. Satılan araçların yüzde 50’sinden fazlası 10 yaş ve üzeri araçlar oldu. En büyük talebi sıfırdaki stok sıkıntıları sebebiyle 0-1 yaş arasındaki otomobiller gördü.”

Sektördeki alışkanlıkların artık değişmesi gerektiğini söyleyen Karakaş “Geride bıraktığımız yılda ikinci el araçlara olan ilgi, problemleri de beraberinde getirdi. Toplu halde fiyat yükselten gruplar, sahte ilanlar, sıfır kilometre araç stokçuları ya da son birkaç haftadır olduğu gibi fiyatların aşırı düşeceği algısı yaratarak toplumu beklentiye sokanlar, sektörün gelişmesinde büyük bir engel teşkil ediyor. İkinci elde bilgi kirliliği çok yüksek, kurumsallaşma çok düşük. 2020’de satışı yapılan 8.2 milyon aracın 3 milyonu kayıt dışı şekilde, sektör dışındaki yetkisiz kişiler tarafından gerçekleştirildi. Satılan her 100 araçtan sadece 5’i kurumsal anlayışla satılıyor. Acil kurumsallaşma ihtiyacı nedeniyle 2025’te pazarın yüzde 25’inin kurumsal markalar tarafından yönetileceğini öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche, elektrikli CUV modeli Taycan Cross Turismo'yu tanıttı.

📌4 farklı versiyona sahip aracın en güçlüsü 761 beygir güç üretirken, 0'dan 100 km/s hıza 2.9 saniyede ulaşıyor.

📌Taycan Turbo Cross Turismo'nun Türkiye'ye gelmesi uzun sürmeyecek.

http://www.autoajans.com/taycanin-cuvu-haziranda-satista

📌Türkiye'nin otomotiv ihracatı Şubat'ta % 0.7 artışla 2.5 milyar dolar oldu.

📌Binek otomobilde yaşanan % 19'luk küçülme ve AB'ye ihracatta azalma tedirgin etti.

http://www.autoajans.com/ihracat-salgin-oncesi-tempoya-mi-donuyor

📌Avrupa'da pandemide kapanmalar nedeniyle otomobil satışlarındaki sert düşüşler sürüyor.

📌Türkiye'nin en büyük ihracat pazarları, çift haneli daraldı.

http://www.autoajans.com/avrupada-cokus-suruyor

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!