Auto Ajans

Haberler

2. elde balon fiyatlar devam eder mi?

2. elde balon fiyatlar devam eder mi?
Paylaş
Eylül 23
08:49 2020

Türkiye’de 2. el fiyatları tartışma konusu. 0 km’de yaşanan tedarik sıkıntısı, pandemi döneminde tüketicilerin toplu ulaşım yerine otomobile yönelmesi, faizlerin düşmesi, 2. ele olan talebi artırdı. Ancak fiyatlardaki yükseliş, sıfır otomobiller ve ile talep ile doğru orantılı olmadı, adeta uçtu gitti. Fiyatların şişmesinde bu işten ciddi paralar kazanan galericiler ile ‘al-satçı’lar etkili oldu. Türkiye’nin en büyük otomotiv data şirketlerinden Cardata’nın Genel Müdürü Hüsamettin Yalçın, yılbaşından bu yana 2. el araç fiyatlarının Eylül ayıyla birlikte yüzde 80-85 gibi astronomik oranda arttığını belirtti. Yalçın’a bu fiyat artışının nedenlerini şöyle sıraladı: “Bu sebeplerin başında; pandemiyle birlikte yeni araç üretiminin ve buna bağlı olarak da araç bulunurluğunun oldukça azalması. Mayıs’a kadar da üretimin başlamaması ve yaklaşık piyasaya giremeyen 300 bine yakın sıfır km araç. Bayiye giden vatandaş, sıfır km araç bulamayınca 2. ele yöneldi. Bu da talep patlaması yarattı, fiyatlar yukarı yönlü artmaya devam etti. Bu en büyük sebeptir. Diğer sebep ise ‘suni artışlar’ dediğimiz olgu oluştu. 2. el araç fiyatları yükselirken, esnaf, satıcı, bayi dediğimiz kesim de araçlara suni artışlar ekleyerek bu astronomik artışta önemli bir pay sahibi oldu.”

Hüsamettin Yalçın, 2. eldeki bu artışların durulmayacağını, daha 1 yıl boyunca hatta 2021’in sonuna kadar devam edeceğini öngördüklerini kaydetti ve ekledi: “Otomotiv sektörünün yeni normali; hem sıfır km hem de 2. el araçlarda yüksek fiyatlardır ve bu şekilde devam edecektir.” ÖTV düzenlemesinden sonra psikolojik etkinin 1 hafta sürdüğünü ve 2. elde fiyatların artmaya devam ettiğine dikkat çeken Yalçın, şöyle devam etti: “ÖTV artışlarından sonra doğal olarak 2. el araç fiyatları yükseldi. Özellikle galeriler, kendi fiyat konumlandırmalarını yaptılar. Ağustos sonu Eylül başındaki markaların yapmış oldukları zamları beklediler. O zamları gördükten sonra da 2. el araç fiyatlarını ona göre yüksekten devam ettirdiler. Bu durum piyasanın yukarı yönlü olmasına etki ediyor. Tabii burada lüks araçlardaki ÖTV zammı daha yüksek olduğu için sıfır değerler çok yükseldi. 2. el araç değerleri de buna paralel olarak lüks araçlarda daha çok artacak.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!