Auto Ajans

Haberler

2. elde fiyat artışları nereye kadar?

2. elde fiyat artışları nereye kadar?
Paylaş
Kasım 04
08:36 2020

Haziran ayından itibaren yükselişe geçen 2. el otomobile talep devam ediyor. 2. el otomobil satışları Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 10 oranında arttı. 2. el pazarında 9 aylık büyüme geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 23’e ulaştı ve 5 milyon 87 bin 463 adet araç satıldı. Pazardaki büyümenin yanı sıra fiyatlardaki yükseliş dikkati çekiyor. Fiyatlardaki artışın önümüzdeki dönemde de sürmesi bekleniyor. Kurdaki dalgalanmalar devam ettiği sürece, 2. elde fiyatlar uçmaya devam edecek gibi görünüyor. Otoshops Genel Müdürü Melih Mutlu, pandemi nedeniyle dünyanın birçok bölgesinde sıkı önlemler tekrar hayata geçirilirken, otomotiv fabrikalarının yeniden tatile girmesi kış aylarında tedarik sıkıntısını artırabileceğini söyledi.

Mutlu, “Başta Avrupa ülkeleri olmak üzere tekrar çeşitli tedbirler hayata geçiriliyor. Otomotiv fabrikalarında üretimlerin tekrar askıya alınması durumunda talepte sıkıntılar gündeme gelebilir. Bu da 2. el fiyatlarında artışların bir süre daha yaşanmasına yol açabilir” dedi. Otomobilin artık bir yatırım aracı olarak görüldüğünü belirten Mutlu, tüketicilerin satarken kâr edeceklerini düşünerek sıfır veya ikinci el otomobil sahibi olmak istediğini, bu da pazarın stabil hale gelmesini engellediğini belirtti. Melih Mutlu, “2021’in ilk çeyreğinde de pazarın bu doğrultuda ilerleyeceğini öngörüyoruz“ diye ekledi.  

Bu dönemde ikinci el otomobil alım satım işlemlerinde kamuoyunda usulsüzlükler olduğu yönünde şikayetlerin arttığını sözlerine ekleyen Mutlu, şunları kaydetti: “2. el otomobil almayı planlayanlara kurumsal markaları tercih etmelerini öneriyoruz. Doğru ve güncel ekspertiz, garanti uygulaması, finansal çözümler gibi birçok imkanlar sunuluyor. Otomobilin tüm geçmişi alıcısına şeffaf bir şekilde aktarılmaktadır.  Maalesef kısa sürede al sat yaparak kâr edip para kazanmak isteyenler, doğru bilgilendirme yapmayabiliyorlar. Otoshops olarak biz müşterilerimize 15 yaşa kadar 48 aya varan vadelerde kredi imkanı sunuyoruz. Müşterilerimiz interaktif satış uygulamamız ile kredilerini oturdukları yerden dijital ortamda başvurarak kullanabiliyorlar. Ayrıca sattığımız her araca 2 yıla kadar garanti veriyoruz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗VW, ID.3 ile ID.4'ten sonra üçüncü elekriklisi ID.5'i önümüzdeki yıl sadece Avrupa'da satışa sunacak.
🚗Coupe tasarıma sahip SUV, konsept ID Crozz'dan izler taşıyacak.
http://www.autoajans.com/id-ailesinin-ucuncu-uyesi-yolda

🚗Rivian, Kuzey Amerika dışında farklı pazarlara girmek için daha küçük elektrikli modeller üretecek.
🚗ABD'li start-up şirketi, 2025'e kadar 6 farklı model tanıtmayı planlıyor.
🚗SUV modeli R1S ile pick-up R1T 2021 yazında satışa çıkacak.
http://www.autoajans.com/kucuk-elektrikli-ile-gozu-avrupada

🚗Renault MAİS Genel Müdürü Berk Çağdaş, 2021 yılı için temkinli:
🚗2021 için iyimserden ziyade umutluyuz.
🚗Öngörü yapmak çok zor.
🚗Belirsizliği yönetme becerilerimizi, her yıl bir adım daha ileriye taşıyoruz.
http://www.autoajans.com/2021-icin-iyimserden-ziyade-umutluyuz

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!