Auto Ajans

Haberler

2. elde fiyatlar salgın öncesini yakaladı

2. elde fiyatlar salgın öncesini yakaladı
Paylaş
Mayıs 30
12:46 2020

Türkiye’de ikinci el araçların gerçek satış fiyatlarını açıklayan ikinciyeni.com, Nisan ve Mayıs ayı ortalamasını açıkladı. ikinciyeni.com’un hazırladığı analize göre, Covid-19 salgınının etkisiyle Mart’ta düşme eğiliminde olan 2. el otomobil ve hafif ticari araç fiyatları Nisan’ın ardından Mayıs’ta da yükseldi. 2. el oto fiyatları bu ay yüzde 8.36 artış gösterdi. Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, “2019’da yüzde 30 büyüyen ikinci el araç sektörü, Covid-19 salgınından özellikle Mart’tan itibaren etkilendi. Mart ayının 15’inden Nisan ayı ortasına kadar hem talepte hem de fiyatlarda sert gerileme gördük. Covid-19 kaynaklı bu sert talep düşüşü fiyatları yüzde 10’a yakın düşürdü. Nisan ayı sonuna doğru fiyatlar toparlamaya başladı. Ancak hem talep artışı hem de fiyatlardaki yukarı yönlü sert hareketi Mayıs’ta görmeye başladık ve fiyatlar yüzde 8.36 artarak salgın öncesi dönemi yakaladı” dedi.

Bu artışın temel nedeninin salgın dolayısıyla kişilerin kendilerini daha izole ettiği ulaşım alternatiflerinin tercih edilmesinden kaynaklandığını belirten Ayyıldız, şöyle edvam etti: “Yapılan tüm araştırmalarda görüldüğü üzere, Covid-19 döneminde serbest dolaşımlı araç paylaşım modelleri, sıfır veya 2. el fark etmeksizin herkesin kendi aracını kullanmayı tercih etme eğilimi oldukça yüksek. Buradaki temel motivasyon kişilerin maksimum izolasyon sağlayabileceği ulaşım alternatiflerine yönelmesi. Nisan’a göre Mayıs’ta daha güçlü seyreden 2. el araç alım talebi, sıfır araçlarda kurlardan kaynaklı yaşanan fiyat yükselişleri ile birleşince artışların yaşanmasını sağladı. Talepteki toparlanmanın Haziran’da da devam etmesini bekliyoruz.”

Nisan’da 2. el satışları % 50 azaldı

TÜİK’in açıkladığı verilere göre Türkiye’de Mart ayında 624 bin 268 adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satılırken, bu sayı Nisan’da 290 bin 268 adet olarak gerçekleşti. Nisan ayındaki satış adedi geçen yılın aynı dönemiyle kıyaslandığında pazarda yüzde 50’ye yakın daralma yaşandı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yapıyor.

İlgili Makaleler

TWITTER

⚡️Elektriklide menzil rekabeti her sınıfta büyüyor.
Hyundai IONIQ 6, testlerde tek şarj ile 614 km yol gitti.

⚡️IONIQ 6, 0.21cd gibi düşük sürtünme katsayısıyla en verimli modellerden biri olarak öne çıktı.

http://www.autoajans.com/tek-sarjla-614-km-yol-katetti

☑️Enerji krizinde elektrikliler kontratak yapar mı? Yoksa artan maliyetler tüketicileri uzaklaştırır mı?

☑️Sadece elektrikliye bağlı kalmak doğru mu? Türkiye, AB’deki darboğazı fırsata çevirir mi?

☑️Tüm ayrıntılar Auto Ajans'ın Ekim ayı özel raporunda.
http://www.autoajans.com/krizden-cikis-formulu-elektrikli-mi

⚡️Çinli BYD, Avrupa’da hızlı şekilde büyümenin planlarını yapıyor.

⚡️Şirket, Paris Otomobil Fuarı’nın ardından 6 Avrupa ülkesinde üç elektrikli model sunacak.
http://www.autoajans.com/cinli-byd-avrupada-hizli-yayilacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!