Auto Ajans

Haberler

2. elde pazar ne zaman hareketlenir?

2. elde pazar ne zaman hareketlenir?
Paylaş
Haziran 12
10:13 2021

Garenta ve ikinciyeni.com Genel Müdürü Emre Ayyıldız, ikinci el pazarda fiyatların son 3 aydır arttığını belirterek, yaz aylarının hareketli geçmesini beklediklerini söyledi. Kasım 2020’den Şubat 2021’in sonuna kadar olan dönemde ikinci el otomobil fiyatlarında yüzde 13-14 seviyesinde düşüş yaşandığını kaydeden Ayyıldız, “Fiyatlardaki düşüş eğilimi Mart ayının ilk yarısında da sürdü. Ancak Mart ayı geneline baktığımızda yüzde 1.6 artış gözlemliyoruz. Fiyatlar Nisan’da yüzde 3.63, Mayıs’ta yüzde 1 oranında arttı. İkinci elde fiyatlar yalnızca Türkiye’de değil, dünyanın birçok ülkesinde yükseliyor. ABD’de sadece Nisan’da ikinci el araç fiyatları yüzde 10 arttı. Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlere rağmen yaşanan bu fiyat artışında sıfır otomobil pazarındaki tedarik sorunu, üretim problemleri, euro kurunda yaşanan artış gibi farklı değişkenlerin etkisi bulunuyor. Fiyatların Haziran ayında da artmasını bekliyoruz” dedi. 

‘Fiyatlar artar’ fikri düşüşü azalttı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre ilk 4 ayda 1 milyon 871 bin adet ikinci el otomobil ve hafif ticari araç satıldığını kaydeden Emre Ayyıldız, şu bilgileri verdi: “Geçtiğimiz yılın ilk dört aylık dönemiyle kıyasladığımızda yüzde 23’lük bir daralma var. Kısıtlamalar ve kapanma sebebiyle ikinci el otomobil satışlarında beklentimize paralel olarak düşüş yaşandı fakat bu dönemde araç arzının azlığına rağmen kısıtlama sonrası fiyatların artacağı düşüncesiyle satın alma kararını ertelemeyenler sayesinde düşüşün daha ciddi boyutlara ulaşması engellendi. Covid-19 salgını kapsamında alınan önlemlerin ardından kademeli de olsa yaşanan normalleşme adımları, aşılama süreci ve aynı zamanda yaz aylarının gelmesiyle otomotive olan talebin yeniden oluşmaya başlayacağını söyleyebiliriz.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!