Auto Ajans

Haberler

20 bine ulaşamazsak iş küçük kalır

20 bine ulaşamazsak iş küçük kalır
Paylaş
Ocak 05
16:55 2021

Doğan Holding Otomotiv Grubu Şirketleri Yönetim Kurulu Üyesi, Murahhas Azası ve CEO’su Kağan Dağtekin, pandemi nedeniyle zor geçen 2020’ye rağmen otomobil, motosiklet ve deniz motorları alanlarında büyümeyle kapattıklarını söyledi. Online basın toplantısında konuşan Dağtekin, 5 yıllık bir yol haritası belirlediklerini ve büyük düşündüklerini söyledi. Dağtekin, markalarının 2020 yılı performanslarını ve 2021 yılı hedeflerini şöyle aktardı: “Suzuki satışları geçen yıl yüzde 25’in üzerinde artışla yaklaşık 3 bin adet olarak gerçekleşti. 2021’de Suzuki ailesine katılacak yeni modeller olacak. Suzuki’de ilk olarak Swift Hibrit’i satışa sunmuştuk. Yakında Suzuki ailesinde hibrit sayısını dörde çıkaracağız. Ignis Hibrit, Vitara Hibrit ve SX4 S-Cross Hibrit aileye katılacak. 2021’de yaklaşık 5 bin adet Suzuki satmayı planlıyoruz. MG markasıyla birlikte 6 bin adedin üzerine çıkmayı hedefliyoruz. Motosiklette yine 2020 bizler için iyi geçti. Ciro anlamında yüzde 35 büyüme kaydettik, 1.500 motosiklet sattık. Özellikle, Vespa’nın Türkiye’de satışa sunulduğu günden bu yana en yüksek satış adetlerine ulaştığı yıl 2020 oldu. Vespa’da 1.000 adedin üzerine çıkmayı başardık. 2021’de motosiklet tarafında KYMCO ve Silence’ın da etkisiyle ciro anlamında yüzde 274 büyüme öngörüyoruz. Bu yıl 4 bin adedin üzerine çıkmayı hedefleyeceğiz. Deniz motorları pazarında bildiğiniz gibi Suzuki iddialı bir marka ve Türkiye’de yüzde 18 paya sahip. Bu alanda da 2021’de ciddi bir büyüme hedefimiz bulunuyor.”

Elektrikli mobilite önceliğimiz

Elektrikli mobiliteye büyük önem verdiklerine dikkat çeken Kağan Dağtekin, “Tamamen elektrikli scooter’lar Silence ve Vespa Elettrica’yla tüketicileri buluşturuyoruz. Buna ek olarak elektrikli otomobil segmentinde MG ZS EV’yle ihtiyaçlara cevap vereceğiz. Kişisel taşıma robotu Gita’yla farklı bir mobilite çözümü getiriyoruz. 2020’de bünyemize kattığımız elektrikli şarj istasyonları üreticisi Wallbox’u da elektrikli mobilite çözümlerimizin önemli bir tamamlayıcısı olarak görüyoruz” diye konuştu. Doğan Dağtekin, Trend Otomotiv’in kurumsal yapısını 3 ana segmentasyon üzerine kurduklarını ifade ederek, bunların distribütörlük, hizmetler ve dijital platformlar olduğunu belirtti.

MG’de 5 yılda 10 bin adetlik plan

Kağan Dağtekin, 5 yıllık planlarını şöyle anlattı: “suvmarket.com, scootermarket.com, suzukisenin.com ve vespastoreturkey.com bu anlamda yeni iş modellerimizin önemli bir parçasını oluşturuyor. Bireysel ve operasyonel kiralama alanlarında da hizmet ağımızı genişleteceğimiz çalışmalar üzerinde duruyoruz. Uzun dönem hedeflerimiz arasında hem distribütörlüğünü gerçekleştirdiğimiz otomobil, motosiklet ve deniz motoru markalarıyla hem de ikinci el satış operasyonumuzla yılda 20 bin adetlik satış hacmine ulaşmak yer alıyor. Bizim distribütörlükten 5 yıl içinde tüm markalarımızla 20 bin adede ulaşmamız lazım yoksa bu iş bizim için küçük kalır. Sadece otomobili konuşursak; bizim öngördüğümüz 5 senelik planda sadece MG’de 10 bin adedi rahatlıkla geçeceğiz diye düşünüyoruz. O 10 bini de yukarı doğru güncellemek gerekebilir.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Çip krizinin etkileri Türkiye otomotiv sektöründe iyice hissedilmeye başlandı.

📌Ford Otosan, her yıl yaz aylarında planlı bakım ve yeni yatırımlar için üretime vereceği arayı öne çektiğini açıkladı.

📌Gölcük fabrikasında üretime 2 ay verildi.

http://www.autoajans.com/golcukte-uretim-2-ay-duracak

🚘Fiat, elektrikli modeli New 500'ün ticari versiyonunu pazara sunacak.

🚘İkonik modelin merakla beklenen ticarisi, emisyon sınırlaması olan şehirlerde hayatı kolaylaştıracak.

http://www.autoajans.com/elektrikli-500un-ticarisi-geliyor

📌Toyota Otomotiv Sanayi Türkiye, Sakarya fabrikasına yıl sonu kadar 2 bin 500 sözleşmeli personel alacak.

📌6 ay sonunda uygun görülen çalışanlara kadro yapılacak.

http://www.autoajans.com/2-500-kisiyi-ise-alacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!