Auto Ajans

Haberler

Üretim ve ihracat 2021 için umut verdi

Üretim ve ihracat 2021 için umut verdi
Paylaş
Ekim 13
15:15 2020

Otomotiv sanayicileri 2021 yılına daha umutlu bakıyor. Ana sanayi üreticilerine göre önümüzdeki yıl üretim ve ihracat artacak, iç pazar 2020 ile aynı seviyede gerçekleşecek. Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, “Üretim ve ihracat ile ilgili öngörülerimize bakarsak, özellikle ihracatın gelişeceği varsayımıyla olumlu bir resim öngörüyoruz. Burada Avrupa’nın geri dönmesinin daha hızlı olacağı yönünde bir beklentimiz var” dedi. Yenigün, 2021’de üretimin 1 milyon 430-1 milyon 480 bin adet, ihracatın da 1 milyon 130 bin-1 milyon 180 adet seviyesinde gerçekleşmesini beklediklerini söyledi. 2020’de üretimin 1 milyon 310-1 milyon 340 adet, ihracatın 940 bin-960 bin adet olması bekleniyor. Bu da 2021’de üretimin yüzde 9-10, ihracatın yüzde 20-22 büyüyeceği anlamına geliyor.

İç pazar 700-750 bin adet olur

Yenigün, Türkiye’nin 2021’de yaklaşık yüzde 4.5-5 büyüyeceğini tahmin ettiklerini belirterek, “Ancak bunun otomobil satışlarına nasıl yansıyacağı konusu biraz sıkıntılı. Doğrudan bir matematik kurmamız çok mümkün değil. O yüzden biz itidalli bir öngörü ile iyi geçen bu yılın ardından benzer bir yıl geçeceğini öngörüyoruz. İç pazarda 700-750 bin arasında bir satış olacaktır” değerlendirmesini yaptı.

2021’de de ana gündem COVID-19

2021 yılına yine COVID-19’un damga vuracağına değinen OSD Başkanı, tahminleri şöyle aktardı: “Genel resme baktığımız zaman tabii aşı çalışmaları var. Çok fazla bilgi kirliliği de olduğunu söylemem lazım. Belli otoritelere güvenmek gerek olduğunu düşünüyorum. Dünya Sağlık Örgütü’nün evvelsi gün yaptığı bir açıklamada aşının yıl sonuna kadar ortaya çıkacağını söyledi ama bu aşı yıl sonundan itibaren insanlarda, geniş topluluklar olarak uygulanacak anlamına gelmiyor. Aşı geliştirmek 100 yıl önce 40 yıl gerektiriyorsa, son dönemde 2-3 yıl gerektirdiğini öğreniyoruz. Bu dönemde daha da hızlı olacağını öngörüyoruz. Dolayısıyla burada beklentimizi olumlu yönde tutmak lazım. Ama çok da iyimser olmamak lazım. Önümüzdeki yılın tamamında bence yine COVID-19 gündemimizin önemli bir maddesi olacak. Aşının çıkması, testlerin tamamlanması büyük oranlarda üretilmesi ve dünyaya yayılması oldukça uzun bir zaman alacaktır. Zaman ise geçiyor. Dolayısıyla birinci maddemiz eğer başka problemli bir olay ortaya çıkmazsa, 2021 için yine pandemi olacak. Tabii sadece pandeminin kendisi değil, salgının yarattığı ortamdaki ekonomik düzen, likidite, devletlerin verdiği teşvikler, eş zamanlı olarak, özellikle Avrupa’nın Yeşil Mutabakatı ile bağlantılı olarak da gelecek olan regülatif ilave değişiklikler. Ama bunların tamamının tetikleyicisi pandemi olacaktır.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli modeller yenileniyor! Oyak Renault'nun ürettiği Megane Sedan, makyaj geçirdi. Daha şık tasarıma kavuşan, yeni medya ve sürücü sistemleriyle desteklenen otomobile 115 beygirlik 1.0 TCe motor seçeneği eklendi. http://www.autoajans.com/bursali-megane-yenilendi/

BMW'nin ilk elektrikli modeli i3'ün 200 binincisi banttan indi. i3, markanın elektrikli mobilite alanında ilerlemesini hızlandırdı. BMW, bu kez elektriklide amiral gemisi olacak iNEXT'in heyecanını yaşıyor. http://www.autoajans.com/i-markasinin-oncusu-200-bin-dedi

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tofaş, net kârını % 71.1, satış gelirlerini % 64.9 artırdı.
🚗Şirket yurt içindeki yoğun talebe bağlı olarak satış hedefini yükseltti.
🚗Tofaş'ın pandemi nedeniyle ihracat gelirleri ise % 20 düştü.
http://www.autoajans.com/ic-pazarda-satis-hedefini-buyuttu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!