Auto Ajans

Haberler

2023 Türkiye’de elektriklilerin yılı olacak

2023 Türkiye’de elektriklilerin yılı olacak
Paylaş
Ocak 23
08:09 2023

Otomotiv markaları Ocak ayı ile birlikte 2023 yılı hedeflerini açıklamaya başladı. Yapılacak toplantılarda, yeni lansmanlarda şirketler yeni yılda planlarını kamuoyuyla paylaşacak. Genel beklenti 2023’ün 2022’ye benzer şekilde geçeceği yönünde. Seçim nedeniyle ilk yarının daha hareketli, belirsizlikler yüzünden ikinci yarının daha düşük tempoda geçeceği konusunda sektör hemfikir. Markaların hedefleri ise oldukça iddialı görünüyor. Geçtiğimiz dönemlerden alışık olduğumuz şekilde birçok şirket rekor kırmayı istiyor. Avrupa’da satılmayan fosil yakıtlı araçların Türkiye’ye kaydırılmasıyla tedarikte daha az sıkıntı yaşayacaklarını düşünüyorlar. Elektrikli araçlara olan talebin yoğun olmasını bekliyorlar.

1 milyon liranın altındaki araçlar avantaj

Unutmamak gerekiyor ki, 2023’te elektrikli satışlarının hızının yavaşlaması bekleniyor. Özellikle Almanya başta olmak üzere bazı ülkelerde elektrikliye verilen teşviklerin azaltılacak olması, tempoyu düşüreceği öngörülüyor. Hiç kuşkusuz ham madde fiyatlarının yüksek seyretmesi yüzünden elektriklilerin henüz ulaşılabilir seviyelere inmemesi, resesyona girmesinden korkulan Avrupa için risk. Tüketiciler alım kararını erteleyebilir. Türkiye tarafına bakarsak, 2023 elektrikli araçlar adına bir dönüm noktası olacak. Togg’un Mart sonunda satışa çıkması, pazarın daha hareketlenmesini sağlayacak. Piyasaya giren yeni modellerin fiyatının yüzde 10’luk ÖTV ile 900 bin lira seviyesinde olması da tüketiciler adına büyük avantaj. Benzinli fiyatına elektrikli otomobil satın almak mümkün.

Avrupa’da ilk 10’a girer miyiz?

Türkiye yollarında elektrikli araç sayısı 15 bin adede ulaşmış durumda. Togg ilk yıl 20 bin araç üretip satmayı hedefliyor. Diğer markalarla birlikte 40 bin adedin elektriklinin satılması öngörülüyor. Böylece elektrikli araç stoku 55 bin adede doğru gidecek. Türkiye’yi radarına alan BYD gibi yeni Çinli markalar ile Tesla’nın gelmeye hazırlanması, elektrikli pazarını daha da büyütecek. Türkiye, elektrikli otomobil satışlarının önümüzdeki yıl yaklaşık 5 kat artmasıyla birlikte Avrupa’nın önemli pazarlarından biri haline gelecek. AB’de Almanya, Fransa, İtalya, Hollanda ve İsveç’ten sonra altıncı büyük pazar olacak. EFTA ülkesi Norveç ve İngiltere’yi dahil ettiğimizde ilk 10’da yer alacak gibi görünüyor.

Togg’un test sürüşü olacak mı?

Herkes merakla Togg’u beklerken, şirket sürekli yeni iş birliklerini ve yüksek teknolojili hizmetlerini duyuruyor. Son olarak Şubat ayı ortasında siparişlerin verilebileceği Trumore platformu duyuruldu. Ancak basın lansmanı ve test sürüşleriyle ilgili henüz bir bilgi gelmedi. Genelde test sürüşü davetleri yeni model yola çıkmadan en az 2-3 ay önce gelir. Hatta uluslararası lansmanlarda çok daha öncesinden. Şu ana kadar dest sürüşüyle ilgili bir davet gelmediğini belirteyim. Benim de içinde yer aldığım sınırlı sayıda gazeteci Togg’u Gemlik fabrikasının test pistinde kullanma şansı yakaladı. Tabii homologasyon testleri öncesinde. Yani onay almadan önce araçta bazı değişikliklerin olması muhtemel. Yurt dışındaki gazetecilerin de Togg’u merak ettiğini duyuyorum. Umarım Togg bu önemli noktayı atlamaz… Türkiye’de 2023 yılında yeni elektrikli modeller, Togg ve şarj alt yapısı ile voltaj oldukça yükselecek. Bakalım tüketicilerin elektrikliye alışma süreci ne kadar sürecek…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!