Auto Ajans

Haberler

2024 yılı otomotivde soğuma dönemi olacak

2024 yılı otomotivde soğuma dönemi olacak
Paylaş
Haziran 26
09:00 2023

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, otomotiv pazarındaki hareketin Eylül ayına kadar süreceğini, son zamlara rağmen showroom trafiğinde bir azalma olmadığını belirtti. Yenilenen Toyota C-HR’ın Hamburg’daki dünya lansmanında sorularımızı yanıtlayan Bozkurt, “İlk 6 aydaki yüksek tempo, ikinci yarıda biraz daha yavaşlayarak devam edecek. Son 3.5 yıldır biriken talep pazarı yıl sonuna kadar taşıyacak. Son çeyrek fabrika ayarlarına dönüş gibi geçer ama yavaş yavaş olur. 2024 başından itibaren araç bulunurluğu artar” dedi.

Hiç kolay bir yıl olmayacak

Ali Haydar Bozkurt, 2024 beklentilerini ise şöyle aktardı: “2024’ün hiç kolay olmayacağını düşünüyoruz. 2023’ün ilk 6 ayı gibi olumlu bir ilk 6 ay geçiremeyeceğiz. ‘Faiz oranları ne olacak; kredi alımları kolaylaşacak mı?’ gibi etkenlere bakacağız. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in altını çizdiği ‘rasyonel modele geçiş’ ifadesinden çıkardığımız sonuç, istikrarlı bir ekonomi politikasına geçileceği yönünde. Merkez Bankası’nın faiz artırımı yönündeki son kararı da bunu gösteriyor. Rasyonel bir ekonomi modeline geçiş sabır isteyen bir süreçtir. Doğru adımlar atıldığında, ilk 1-2 yıl ekonomide bir yavaşlama söz konusu olsa da, orta ve uzun vadede sağlıklı bir toparlanma süreci yaşanacağını ümit ediyoruz. Bu süreçte belki pazar biraz düşebilir. Sadece otomotiv değil, genel anlamda ekonomide bir soğuma söz konusu olabilir. Ama rasyonel bir modelin gerektirdiği tüm adımlar atılır ve bu disiplinde ısrarcı olursak, 1-2 yıl içerisinde bu zorlukları aşabiliriz. Acı reçetenin biraz daha fazlası gibi görünüyor. Maalesef ayağa kaldıracağınız şey ağır. Doğru mali disiplin ve sabır istediği gözüküyor. Rasyonel ekonomi yolu izlenirse, 2025 biraz daha toparlanma yılı olur.”

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!