Auto Ajans

Haberler

2024’te kampanya olmadan otomobil zor satılır!

2024’te kampanya olmadan otomobil zor satılır!
Paylaş
Kasım 13
11:35 2023

Türkiye otomotiv pazarı 1 milyon adetlik hayaline adım adım yaklaştı. Hatta toplam satışlarda 1 milyon adede sadece 142 araç kaldı. Otomotivde yılan en hareketli dönemini yaşıyoruz. Kasım ayı satışları 100 bin adedin üzerine çıkması bekleniyor. Bu da rekor yıl 2016’dan sonra en yüksek satış anlamına geliyor. 2023 1 milyon 150 bin ila 1 milyon 200 bin aralığında gerçekleşecektir. Pazardaki canlılıkta kampanyaların pozitif etkisinin olduğunu gözlemliyorum. Hemen hemen bütün markalar tüketicilere önemli fırsatlar sunuyor. Otomobile ihtiyacı olan bu fırsatı kaçırmak istemiyor. En önemlisi 2024’te yeni yıl zamlarının geleceğini ve kurların yükselmesinden endişe eden vatandaş, alımını öne çekmek istiyor. Özellikle de Mart 2024’te yapılacak yerel seçimler sonrası, ekonomik önlemlerin artacağını düşünenlerin sayısı hiç de az değil. Açıkçası piyasada kimse bu kadar agresif kampanyalar beklemiyordu. Yıl sonu hedeflerinin tutması ve 2024 yılına stoksuz giriş yapmak için çok ciddi destekler sağlanıyor. Ana merkezler ve üreticilerin de katkısıyla son 1.5 ay bol kampanyalı geçecek gibi görünüyor.

Otomobil almanın tam zamanı mı?

Peki zor geçmesi beklenen 2024’te kampanyalar devam eder mi? Sohbet ettiğim Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, her kampanya dönemine aylık olarak bakabildiklerini, üreticilerden 2-3 aylık plan alamadıklarını belirtiyor. Aylık performansa ve kârlılığa bakıldığına, ona göre bir sonrakin ayın yol haritasına karar verildiğine işaret ediyor. Bozkurt, kampanyalara dikkat çekerek, otomobil satın almanın tam zamanı olduğuna değiniyor. Aralık ayında hedefleri tutturma farklı olduğunu, Ocak’ta hedef anlamında büyük zorlukların olmadığını ekliyor.

Taşlar yerine oturacak

2024 yılı her anlamda taşların yerine oturacağı bir dönem olacak. Satın alma davranışında markaya bağlılık geri dönecek, tüketiciler bulduğunu değil istediği otomobili satın alacaktır. Bu da ‘tok satıcı’ döneminin sona ermesi demek. Son 3-4 aydır birçok markanın satış danışmanlarını eğittiğini, körelen satış reflekslerini tekrar canlandırmaya çalıştığını biliyorum. İşte böyle bir 2024 yılı bizleri beklerken, satış kampanyalarının da eskisi gibi tekrar canlanacağına inanıyorum. Eskiden tüketiciler otomobil satın alacağı zaman mutlaka kampanya dönemini beklerdi. Eski alışkanlıklar geri dönecektir, ‘Kampanyasız otomobil almam’ felsefesi benimsenecektir.

Müşteriye yarayacak

Son 3 yılda otomotiv markaları, en kârlı dönemlerini yaşadılar. Şimdi biraz ellerini taşın altına sokup, satışları ayakta tutmak adına gerek kredi faizlerinde gerek fiyatlarda fırsatlar sunmaya çalışacaklar. Pazarın önümüzdeki nasıl seyredeceği merak konusu. Bazı tahminler oldukça kötümser bazıları temkinli iyimser. Ancak 2024’ün kampanyalı bir yıl olması sürpriz olması bekleniyor. Bu işten kârlı çıkan da müşteri olacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!