Auto Ajans

Haberler

2024’te satışlar sert fren yapar mı?

2024’te satışlar sert fren yapar mı?
Paylaş
Haziran 26
09:00 2023

Türkiye’de 27 ay sonra gelen faiz artışıyla otomobile olan yoğun talebin devam edip etmeyeceği merak konusu. Yılbaşından bu yana rekor üzerine rekor kıran Türkiye otomotiv pazarının yılın ikinci yarısında nasıl bir performans sergileyeceği tartışılıyor. Yeni ekonomi politikası, 27 ay sonra artan faizler, dalgalanan döviz kurlarının sektöre etkileri tartışılıyor. Tedarik sorunları azalırsa pazar 1 milyon adedi geçecek mi, kredi muslukları açılacak mı? Yenilenen CH-R’ın Hamburg’daki dünya lansmanında sohbet ettiğim Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt’a göre, ilk 6 aydaki yüksek tempo, ikinci yarıda biraz daha yavaşlayarak devam edecek. Son 3.5 yıldır biriken talep pazarı yıl sonuna kadar taşıyacak. Bozkurt, “Son çeyrek fabrika ayarlarına dönüş gibi geçer ama yavaş yavaş olur. 2024 başından itibaren araç bulunurluğu artar” diyor.

Rekabet yeniden başlayacak

2024 yılı ise hiç kolay olmayacak. 2023’ün ilk 6 ayı gibi olumlu bir ilk 6 ay geçmesi beklenmiyor. Bozkurt, doğru adımlar atıldığında, ilk 1-2 yıl ekonomide bir yavaşlama söz konusu olabileceğine işaret ediyor. Sadece otomotiv değil, genel anlamda ekonomide bir soğuma öngörüyor. Acı reçetenin biraz daha
fazlasının söz konusu olduğunun altını çiziyor. Rasyonel ekonomi yolunun izlenmesi halinde 2025’in biraz daha toparlanma yılı olacağını söylüyor.

Ali Haydar Bozkurt, 2023’ün 960 bin adetler seviyesinde kapanacağını tahmin ediyor. 2024’te gerilemenin miktarı ile ilgili bir öngörü yapmanın henüz zor olduğunu, bunun için Ekim-Kasım aylarını beklemek gerektiğini kaydediyor. Görünen o ki içilecek reçete acı olacak. Etkilerini de zaman gösterecek ama 2024 zorlu geçecek, sektör eski normale dönecek… O zaman da sektörde rekabet yeniden başlayacak, son 3.5 yıldır kaybolan satış-pazarlama refleksleri yeniden önem kazanacak. Müşteriye ‘Yok’ deme dönemi bitecek, el üstünde tutulacak. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!