Auto Ajans

Haberler

2030’da elektrikli markaya dönüşüyor

2030’da elektrikli markaya dönüşüyor
Paylaş
Eylül 25
15:53 2023

Nissan Motor, Avrupa’da satışa sunacakları tüm yeni modellerin yüzde 100 elektrikli olacağını duyurdu. Nissan 2030 yılı itibariyle tamamen elektrikli markaya dönüşecek. Nissan CEO’su Makoto Uchida yaptığı açıklamada, “Artık geri dönüş yok. Nissan, 2030’a kadar Avrupa’da tam elektriğe geçiş yapacak. Bunun işimiz, müşterilerimiz ve gezegenimiz için yapılacak en doğru şey olduğuna inanıyoruz2 açıklamasını yaptı. Şirket, Avrupa için halihazırda onayladığı iki yeni elektrikli modelinden birinin kuzey İngiltere’deki Sunderland fabrikasında üretileceğini bildirdi.

Hedeflerini büyüten Nissan, 2030’a kadar 19 yeni elektrikliyi piyasaya sürecek. Nissan ayrıca 31 Mart 2027’de sona eren 2026 mali yılında Avrupa’daki satışlarının yüzde 98’inin elektrikli (bataryalı) olacağını belirtmişti. İttifak ortağı Renault da Avrupa’da 2030’da elektrikli marka haline gelecek. Aynı şekilde Ford, Stellantis ve Volvo 2030’da fosil yakıtlı araç üretimini bırakarak, elektrikliye geçiş yapacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!