Auto Ajans

Haberler

2030’da yüzde 100 elektrikli oluyor

2030’da yüzde 100 elektrikli oluyor
Paylaş
Şubat 17
15:03 2021

Otomotiv dünyasında büyük dönüşüm geçiren markalara Ford Motor da eklendi. Ford, Avrupa’daki binek araç portföyünü 2026 yılı ortası itibariyle tümüyle tam elektrikli veya şarj edilebilir (plug-in) hibrit versiyonlar ile sunacağını duyurdu. Şirket 2030 yılında da tüm binek modellerin tam elektrikli olacağını bildirdi. Ford aynı zamanda Avrupa’daki ticari araç yelpazesinde de 2024’te tümüyle tam elektrikli veya şarj edilebilir hibrit versiyonlar sunacak. Bu doğrultuda, 2030’a kadar Ford’un ticari araç satışlarının üçte ikisinin tam elektrikli ve şarj edilebilir hibrit olması bekleniyor. Ford Avrupa Başkanı Stuart Rowley, “Ford Avrupa olarak, operasyonlarımızı başarıyla yeniden yapılandırdık ve 2020’nin dördüncü çeyreği itibarıyla tekrar kârlılığı yakaladık. Şimdi, dünya standartlarında bağlantılı müşteri deneyimiyle tam elektrikli bir geleceğe doğru hızla yol alıyoruz. Bu yıl Avrupa’da güçlü büyüme ivmemizi sürdüreceğimizi ve hedeflerimizden şaşmadan ilerleyeceğimizi öngörüyoruz” değerlendirmesini yaptı. Ford, geçtiğimiz günlerde, daha önce elektrikli araçlar için taahhüt ettiği tutarı neredeyse ikiye katlayarak 2025 sonuna kadar 22 milyar dolar yatırım yapacağını açıklamıştı.

Ford Otosan’a önemli görev

Ford, 2020’de üst üste altıncı kez Avrupa’nın en çok satan ticari araç markası oldu. Ticari araçlardaki güçlü büyüme, Avrupa’daki kârlılığının itici gücü olurken, yeni ürünler ve hizmetler, ticari araç dönüştürücü ortaklardan oluşan kapsamlı bir ağ ve Volkswagen ile stratejik ittifakı bu büyümeyi destekleyecek. Ayrıca, Avrupa’da satılan Ford ticari araçların yüzde 71’ini, Transit modellerinin yüzde 83’ünü üreten Ford Otosan, etkin maliyetli araç geliştirme ve tedarik çalışmalarıyla bu büyümede önemli rol üstlenecek.

Avrupa’da ilk elektriklisi 2023’te

Ford, ayrıca tam elektrikli geleceğe giden yolculuğunda Avrupa’daki en büyük üretim merkezlerinden biri olan Almanya’daki Köln araç montaj fabrikasını modernize etmeyi de planlıyor. Bu doğrultuda 1 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan şirket, mevcut araç montaj operasyonlarını, elektrikli araçların üretileceği Ford’un Avrupa’da bu nitelikteki ilk tesisi olacak Ford Köln Elektrifikasyon Merkezi’ne dönüştürmeyi hedefliyor. Ford ayrıca Avrupa’daki ilk seri üretim tam elektrikli binek otomobilinin 2023’te bu tesiste üretileceğini teyit etti. İkinci yüzde 100 elektrikli model üretme potansiyelinin de şu an değerlendirildiğini açıkladı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!