Auto Ajans

Haberler

22 milyar liralık kayıp

22 milyar liralık kayıp
Paylaş
Şubat 04
18:18 2021

Otomotiv tedarik sanayi iç pazardaki yüksek talebin etkisiyle 2020’yi ana sanayiye göre daha az kayıpla kapattı. Tedarik sanayi geçen yılı yüzde 10 üretim kaybı ile tamamladı. Pandeminin neden olduğu ihracat pazarlarındaki daralmanın etkileri tedarik sanayinde de hissedildi. 2020’de otomotiv tedarik sanayinin ihracatı yüzde 11.4 daralarak 9.4 milyar dolar oldu. Bu dönemde sektörün ciro kaybı 22 milyar TL’yi buldu. Online basın toplantısında konuşan Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kemal Yazıcı, “Ana sanayiye oranla durumumuz biraz daha iyi. Ancak otomotiv tedarik sanayicilerinin kasasından geçen yıl yaklaşık 3 milyar TL eksildi yani nakit kaybı yaşandı. Tedarikçilerin yeni teknolojilere yatırım yapması gereken bir dönemde 3 milyar TL, sektör için önemli bir kayıp oldu” dedi. TAYSAD önümüzdeki dönem için ise oldukça umutlu. 2021’in dünyada olduğu gibi Türkiye’de de toparlanma yılı olmasını beklediklerini ifade eden Yazıcı, öngörülerini şöyle aktardı: “Bu yıl araç üretiminin yüzde 13 artışla 1.5 milyon adet olacağını, toplam otomotiv ihracatının 30 milyar dolar, tedarik sanayi ihracatının 10.5 milyar dolar seviyesinde gerçekleşeceğini tahmin ediyoruz.”

2021 yaraları sarma yılı olacak

Küresel gelişmelere de değinen Kemal Yazıcı, “2020’de pandeminin neden olduğu etkilerle küresel otomotiv endüstrisi yüzde 17 daralarak önceki yıllarla karşılaştırıldığında 15 milyon daha az araç üretti. 2021’de sektör temsilcileri yüzde 13’lük bir artışla küresel üretimin 87 milyon adetlere ulaşacağını tahmin ediyor. Dünyanın en büyük araç üreticileri milyonlarca üretim kaybı yaşadılar. Avrupa’da otomotiv üretimi bir önceki yıla göre yüzde 22 daralarak 4.8 milyon adet azaldı. Doğal olarak bunun yansımasını bizler de hissettik. Avrupa’da da 2021 yılı sonunda yüzde 15 büyümeyle  19.4 milyon adet aracın üretilmesi öngörülüyor. Yani 2021 bugünden bakıldığında 2020 yılının yaralarını sarma yılı olacak gibi duruyor. Ancak, zaman neler gösterir bunu hep birlikte deneyimleyeceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!