Auto Ajans

Haberler

245 beygirlik Golf GTI sahneye çıktı

245 beygirlik Golf GTI sahneye çıktı
Paylaş
Eylül 14
12:50 2023

Volkswagen’in ikonik modeli Golf GTI’ın 8’inci jenerasyonu yollara çıktı. Bugüne kadar dünyada 2.4 milyon adet satan kompakt spor otomobil, yeni yüzüyle de DNA’sını koruyor. Golf GTI’a ilk bakışta radyatör ızgarasındaki kırmızı şerit göze çarpıyor. Dış mekanda Golf R-Line’a göre 15 mm alçaltılmış tasarım, 18 inç Richmond alüminyum alaşım jantlar, IQ.Light LED Matrix farlar, dinamik uzun far asistanı, özel ön ve arka GTI tampon tasarımı, kırmızı fren kaliperleri, çift egzoz çıkışı ön plana çıkıyor. İç mekanda öne çıkan özellikler arasında, birinci nesil Golf GTI’yı anımsatan öğeler göze çarpıyor. Ekose tarzda Scalepaper kumaşa sahip spor koltuklar ve kırmızı dikişler. Kırmızı dekor ve GTI logosu ile farklılaşan ısıtmalı ve çok fonksiyonlu deri direksiyon simidi de ilk göze çarpan detaylar arasında yer alıyor. Gösterge panelindeki ve kapı döşemelerindeki petek deseni de bir başka tipik Golf GTI özelliği. Start/Stop düğmesi, kapılar açıldığında, motor çalıştırılana kadar kırmızı renkte yanıp sönüyor.

En dijital GTI

Golf GTI’da ilk kez sunulan Araç Dinamikleri Yöneticisi (VDM), aracın potansiyelini en yüksek seviyeye çıkarmak için çalışıyor. VDM; elektronik dinamik diferansiyel kilidini (XDS), elektro-hidrolik diferansiyel kilidini (VAQ) ve adaptif şasi kontrol sistemini (DCC) kontrol eden bir beyin olarak çalışıyor ve bu sistemlerden maksimum performans alınmasını sağlıyor. Tüm elektronik mimarisi sıfırdan yaratılan sekizinci nesil Golf GTI, tüm zamanların en dijital GTI’sı. Sürücüler, Golf GTI’nın görünümünü ve teknolojisini ayrıntılı bir şekilde kişiselleştirebiliyor. Ambiyans aydınlatmasının renk yelpazesinden, bilgi ve eğlence sisteminin, dijital kokpitin ve motor sesinin tüm bireysel konfigürasyonlarına kadar birçok fonksiyon kişiselleşebiliyor.

Araç 245 beygir güç ve 370 Nm tork üreten 2.0 litre turbo şarjlı (TSI) motorla donatılmış. 7 vitesli, çift kavramalı şanzıman (DSG) standart olarak sunuluyor. Elektronik olarak sınırlanan maksimum hız 250 km/s. Golf GTI’ın fiyatı 2 milyon 545 bin TL’den başlıyor.

Başarısı DNA’sının değişmemesinden

GTI başarısının sırrının DNA’sının hiç değişmemiş olmasından kaynaklandığını söyleyen Volkswagen Binek Araç Genel Müdürü Gino Bottaro “Yarım asır önce saf otomobil tutkusundan doğan Golf GTI’sı, geleceğin teknolojileri ile donatılmış sekizinci nesliyle satışa sunuyoruz. 1976’dan beri GTI’da görmeye alışık olduğumuz ikonik detaylar yenilenerek, bu versiyonda da iddiasını sürdürüyor. Golf GTI ile hedefimiz, markamızın sportif ruhunun altını çizmek ve “top of volume” konumlandırmamızı daha da güçlendirmek” dedi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!