Auto Ajans

Haberler

30 milyon otomobili yoldan çekecek

30 milyon otomobili yoldan çekecek
Paylaş
Eylül 22
10:06 2021

ABB Baş İletişim ve Sürdürülebilirlik Sorumlusu Theodor Swedjemark, ABB’nin müşterilerinin 2030’a kadar yıllık karbon emisyonlarını 100 megatonu aşkın bir miktarda azaltmalarına yardımcı olacağını söyledi. Swedjemark, “Bu da dünya genelinde yollardan 30 milyon içten yanmalı otomobilin çekilmesine eşdeğer” dedi. Theodor Swedjemark, sürdürülebilirlik, ABB’nin teknoloji ürünleri ve hizmetleri ile ilgili soruları yanıtladı.

Sürdürülebilirlik ABB için ne anlama geliyor?

İçinde bulunduğumuz yüzyılın yarısını aşkın süredir müşterilerimiz için sürdürülebilirliği mümkün kılıyoruz. Bir başka deyişle, sürdürülebilirlik, ABB için yeni bir odak noktası değil. Yaptığımız her işin odağına sürdürülebilirliğin yerleştirilmesi, şirketimizin amaçları bakımından kilit bir unsur ve iş dünyasında olmamızın temel sebebidir.

Birçok kuruluş için, daha sürdürülebilir bir modele dönüşmek her şeyden önce iklim değişikliğini ele almak anlamına geliyor ve bunu yapmak için oldukça geçerli bir neden mevcut: Paris Anlaşması, dünya ölçeğinde bir felaketten kaçınmak istiyorsak 2030 yılına kadar dünyanın sera gazı emisyonlarının yarıya indirilmesi ve 2050 yılına kadar net sıfır emisyon elde edilmesi gerektiğini açıkça ortaya koyuyor. Bu aciliyet göz önüne alındığında, hızlı ve kararlı adımlar atabilmemiz için emisyon konusunun sürdürülebilirlik gündeminin en tepesinde olması gerekiyor. Sera gazları meselesini izole bir şekilde ele alamayız. Sürdürülebilirlik konusunu, yalnızca karbon emisyonlarını değil, aynı zamanda daha döngüsel bir ekonomik modele nasıl geçebileceğimizi ve toplumsal ilerlemeyi nasıl teşvik edebileceğimizi içeren derinlik ve bütünsellik içinde bağlantılı olacak şekilde ele almalıyız. İnsanların ve toplulukların güçlendirilmesi, sürdürülebilirlik hakkında düşündüğümüz şeylerin büyük bir parçasını oluşturmalı. Sürdürülebilirlik, ABB için şirket olarak yaptığımız her işle ilişkilidir ve değer zincirimizin tamamında şeffaf ve etik bir biçimde faaliyet göstermemiz anlamını ifade etmektedir.

ABB’nin sürdürülebilirlik açısından odaklandığı ana hedefler neler? CO2 emisyonlarının azaltılması ve yenilenebilir enerjinin entegrasyonu ile ilgili olarak birkaç ayrıntı paylaşabilir misiniz?

ABB olarak sürdürülebilirliğe üç farklı açıdan bakıyoruz: düşük karbonlu bir topluma imkan verilmesi, kaynakların korunması ve toplumsal ilerlemenin teşvik edilmesi. Odaklandığımız bu üç alan ile sürdürülebilirliği teşvik ederken yaklaşımımız, eskilerin “ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz” deyişini yansıtıyor. Hedeflerimiz genel ve basmakalıp olamaz. Müphem ifadeler olamazlar. Biz bunun aksine hedeflerimizi somut, elle tutulur, eyleme dönüştürülebilir hale getirdik. ABB olarak “2030 Sürdürülebilirlik Stratejimiz” kapsamında kendi faaliyetlerimiz ve müşterilerimiz ile iş ortaklarımız için neleri mümkün kılacağımız konularında kamuoyuna açık taahhütlerde bulunduk. 2030 yılına kadar dünya çapındaki faaliyetlerimizde karbonsuz hale gelmeyi ve yüzde 100 yenilenebilir kaynaklardan elektrik kullanmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca 10 bin araçlık filomuzu tamamen elektrikliye çevireceğiz. Kaynakların korunması bakımından, ürünlerimizin en az yüzde 80’i döngüsel düzenleme kapsamına alınacak ve atık sahalarına atık gönderimini durduracağız. ABB, toplumsal ilerleme hususunda üst yönetim rollerinde görev yapan kadın sayısını iki katına çıkaracak, çalışanlarımızın güvenliğini sağlayacak ve dünya genelinde toplulukların gelişimine katkıda bulunacak. Bu bahsettiklerim, odaklandığımız kilit göstergelere birkaç örnek sayılabilir. Çığır açacak olan şey şu: ABB, müşterilerimizin 2030 yılına kadar yıllık CO2 emisyonlarını 100 megatonu aşkın bir miktarda azaltmalarına yardımcı olacak, bu da dünya genelinde yollardan 30 milyon içten yanmalı otomobilin çekilmesine eşdeğer.

ABB’nin teknoloji ürünleri ve hizmetleri, müşterilerin ve ortakların daha sürdürülebilir bir hale gelmesine nasıl yardımcı olabilir?

ABB, şu anda bünyesindeki kişiler için heyecan verici bir yer, çünkü en önemli mega teknolojik  trendlerden bazılarına destek oluyoruz. Elektrikli araç şarjı. Akıllı şehirler. Endüstriyel Eşyaların İnterneti. Robotik. Yapay zeka. Enerji tasarruflu motorlar ve sürücüler. Bunlar, büyük adımlar attığımız alanlardan sadece birkaçı, müşterilerimizin önlerindeki dönüşüm fırsatlarını ele almalarına yardımcı olacak yenilikler. Daha önce mümkün olmayan şeyleri gerçekleştirebilmek için müşterilerimizle birlikte sürekli olarak teknolojinin sınırlarını ileriye doğru zorluyoruz. Ancak bununla birlikte, teknolojinin tek başına yeterli olmadığı kanısına da sıkı bir şekilde bağlıyız. Endüstriyel iş gücünün tamamını ve dünyanın her bir yerindeki insanları, çalışma ve yaşama şeklimizi iyileştirmek amacıyla teknolojiyi hayata geçirmeleri, gezegene ve tüm yaşam formlarına fayda sağlayacak iyi kararlar almaları için bilgi ve araçlarla güçlendirmemiz gerekiyor.

Sizin bakış açınızdan, sürdürülebilirlik konusunda gösterilen kararlılık bir şirketin iş alanındaki performansına nasıl yardımcı olabilir?

Sürdürülebilirliği ve iş alanındaki performansı birbirinden ayrı tutmak giderek zorlaşıyor. Doğrusunu isterseniz, bunları artık iki farklı veya birbiriyle yarışan öncelikler olarak tahayyül edemeyeceğimizi söyleyebilirim. Bana göre sürdürülebilirliğin geliştirilmesi, iş alanındaki performansın iyileştirilmesi anlamına geliyor. Bugün ABB bünyesinde bulunmanın bu kadar heyecan verici olmasının bir başka nedeni de bu – pazarladığımız çözümler, müşterilerimizin sürdürülebilirlik ve karlılık hususlarında edindikleri sonuçları eş zamanlı olarak iyileştirmelerine yardımcı oluyor. Örneğin, imal ettiğimiz değişken hızlı sürücüler, endüstrinin enerji tüketimini yüzde 25’e kadar azaltmasına yardımcı olabilir. Endüstriyel motorlara güç sağlanması için gereken enerji girdilerinin azaltılması, çevre için olduğu kadar işletme maliyetleri bakımından da faydalı. Burada bir ödün verme durumu yok. ‘Daha sürdürülebilir olabiliriz. Ya da daha kârlı olabiliriz’ gibi bir durum yok. Her ikisini de eş zamanlı olarak gerçekleştirebildiğiniz zaman çevresel, ekonomik ve toplumsal ihtiyaçlar arasında bir denge yaratmış olursunuz.

Sürdürülebilirlik tüm dünyada en çok konuşulan konulardan biri haline geldi. Ancak, göz boyama olarak algılanan bir “yeşil yıkama” riski mevcut. ABB bu konuyu nasıl ele alıyor?

Toplumlarımızın sürdürülebilirliğe verdiği önem arttıkça, kuruluşların sürdürülebilirlik ile ilgili iddialarının sağlıklı olan şüpheci bir yaklaşımla karşılanabileceğini anlayışla karşılamak gerek. Ancak daha önce belirttiğim iki noktaya tekrar dönüyorum: İlk olarak, yaratılan etkileri görünür kıldığı için ölçülebilirlik konusuna odaklanmalıyız. Eğer ölçebilirsek aynı zamanda yönetebiliriz de. Paydaşlarımız; yani yatırımcılar, müşteriler, ortaklar, çalışanlar ve bünyesinde faaliyet gösterdiğimiz topluluklar için şeffaflık ve mesuliyete dayalı bir ortam yaratmak istiyoruz.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!