Auto Ajans

Haberler

Yeni 308 tasarımıyla ses getirecek

Yeni 308 tasarımıyla ses getirecek
Paylaş
Mart 27
18:37 2021

Peugeot, üçüncü nesil 308’in örtüsünü kaldırdı. Tüm nesiller boyunca 7 milyonun üzerinden satış adedi elde eden ve 2014’te Yılın Otomobili seçilen 308, son nesliyle birçok yeniliği de beraberinde getiriyor. Markanın yeni yüzünü temsil eden 308, Peugeot’nun yeni logosunu üzerinde taşıyan ilk model oldu. Diğer önemli yenilik, 308’in iki plug-in hibrit motorla elektriklenmesi. Güncellenen EMP2 mimarisini kullanan 308, siyah-beyaz yeni logoyla birlikte markanın stratejik olarak değişimini temsil ediyor. Stellantis Grubu içerisinde daha üst pazarlara hitap edecek şekilde konumlandırılmak istenen Peugeot’da dış tasarımın yanında iç tasarımda da önemli yenilikler gerçekleştirildi.

Yeni bilgi-eğlence sistemleri ve sürücü asistan teknolojileriyle donatılan 308, 3008’de görülen tasarım dilinin evrimleşmişini kullanıyor. Daha eğimli kaput çizgisi, yeni büyük ön panjur, daha ince farlar ve LED gündüz farları dikkat çekiyor. Arka bölümde de aracın sportif tarzı devam ettirilmiş.

Daha geniş yaşam alanı sunacak

Önceki nesile göre 11 mm daha uzun olan 308, aynı zamanda 20 mm daha alçak. 55 mm kadar uzayan aks aralığı, kabindeki yaşam alanının genişlemesini sağlıyor. 412 litre bagaj hacmine sahip yeni 308, sportif görünümüyle birlikte pratik bir kullanım sunmayı amaçlıyor. 308’in kabini, 3008’den biraz daha farklı görünüyor. 10 inç dokunmatik ekran yüksek çözünürlüğe sahip ve kişiselleştirilebilir grafikler sunuyor.

308’de her motor seçeneği var

Peugeot, yeni 308’de dizel dahil benzinli ve hibrit motor seçenekleri bulunuyor. Benzinli motor seçenekleri arasında 110 ve 130 beygir güç üreten 1.2 litre üç silindirli motor yer alıyor. Daha güçlü motor sekiz ileri otomatik şanzımanla eşleştirilebiliyor. Tek dizel motor seçeneği 130 beygirlik 1.5 litre dört silindirli BlueHDi 130 olacak. Sadece altı ileri manuel şanzımanla tercih edilebilecek.

308 aynı zamanda iki plug-in hibrit modeliyle tercih edilebilecek. 180 beygirlik Hybrid 180 ve 225 beygirlik Hybrid 225 modellerde, 110 beygir güç üreten elektrikli motor benzinli motorla kombine ediliyor. Her iki aracın da elektrikli menzili 60 km olarak açıklandı. Hibritlerin CO2 oranı sadece 25 gr/km. Yeni 308’in yılın ikinci yarısı Avrupa’da satışa sunulması planlanırken, station wagon versiyonu da önümüzdeki aylarda tanıtılacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Küresel otomotiv pazarı Mart'ta % 52.7 büyüdü.

📌Salgını unutan Çin ve 1.9 trilyon dolarlık teşvik paketinin etkisiyle ABD'deki satışlar dikkati çekti.

http://www.autoajans.com/dunya-toparlaniyor-mu

🚘Skoda'nın D SUV modeli Kodiaq makyaj geçirdi.

🚘Daha kaslı ve sert bir görünüme kavuşan Kodiaq'te benzinli ve dizel motor seçenekleri yer alacak.

🚘Yeni Kodiaq, yılın ikinci yarısında Türkiye'de satışa çıkacak.

http://www.autoajans.com/yeni-kodiaq-daha-kasli-oldu

🚘Opel'in C segmentindeki önemli temsilcisi Astra 2022'de yenileniyor.

🚘Yeni Astra'da plug-in hibrit motor seçeneği yer alacak.

http://www.autoajans.com/yeni-opel-astra-da-hibrit-olacak

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!