Auto Ajans

Haberler

Hedef 2024’te yeniden liderlik

Hedef 2024’te yeniden liderlik
Paylaş
Haziran 10
08:00 2024

Türkiye otomotiv pazarında en son 2021’de liderliği ulaşan Renault, yeni model atağı ile yeniden zirveye oturmayı planlıyor. Liderliğe odaklanan marka, Mayıs’ta ne kadar istekli olduğunu gözler önüne serdi. Renault geçen ay hem binek otomobilde hem toplam pazarda lider oldu. İlk 5 aylık dönemde binekte Renault zirvede yer alırken, toplam satışlarda 5 bin araç farkla Fiat’ı takip etti. Çin malı otomobillere ek Gümrük Vergisi’nin getirilmesi, rekabette Renault’yu öne çıkaracak. Neden mi? MAİS A.Ş CEO’su Berk Çağdaş, Renault’nun yeni D-SUV modeli Rafale’in İspanya’nın Sevilla şehrindeki test sürüşlerinde sorularımızı yanıtlarken, konuyu Çinli markalara getirmişti. Ek vergi çıkmadan önce yaptığımız sohbette Çağdaş, “Çinli markalara önlem gelirse 2024 yılını lider bitiririz. Çinli markalar ülkelerinde elde ettikleri sübvansiyonlar nedeniyle önemli fiyatı avantajına sahip. Özellikle yerli üreticiler haksız rekabete uğruyor” şeklinde konuşmuştu. Hafta sonu ek Gümrük Vergisi’nin duyurulması bir anlamda Renault’nun liderlik yolunda önemli bir gelişme oldu.

Her alanda zirvede olmak istiyoruz

Sorularımızı yanıtlayan Berk Çağdaş, “Mayıs’ta binek otomobilde ve toplam pazarda lider olduk. Bunu devam ettirmek istiyoruz. Tüm amacımız bu. Renault Grubu markaları olarak ciddi bir pazar payımız var. Renault’nun Büyük Oyun Planı’nda Bursa’da üretilecek yeni araçların üçü SUV olacak. Rafale ile beraber 4 yeni model oluyor. Türkiye’de üretilen Renault Duster ise en önemli rekabetçi ürünümüz olacak. Bizim hedefimiz SUV pazarda lider olabilmek. Ben ticari araçta da binekte de lider olmak istiyorum” dedi.

Talebin yüzde 96’sına hitap ediyoruz

Renault’nun Türkiye’de üreteceği modellerle son derece güçlü model gamına kavuşacaklarını kaydeden Çağdaş, şöyle devam etti: “Ticari araçlarda istediğimiz yerlerde değilsek de ürünlerimiz tüketicilerin yüzde 95-96’sı gibi geniş kitleye hitap ediyor. Yani herhangi bir modelin bizde bulunma ihtimali yüzde 96 oldu. Bu daha da gelişecek. Rafale ile D segmentte iddialı olacağız. Rafale E-Tech Full Hybrid Türkiye’deki model gamımızdaki en yüksek kalite algısına sahip aracımız. Fiyat veremiyorum ama fayda maliyeti yüksek bir araç olarak piyasaya girmek istiyoruz.”

Müşterilerin yüzde 90’ı duygusal

Berk Çağdaş, MAİS A.Ş.’ye geldiğinden bu yana insan faktörünü merkeze çekip, müşteri, bayi ve çalışan memnuniyetini öne çıkardıklarını söyledi. Önceliklerini insana dokunmak olduğunun altını çizen Çağdaş, “Biz çok sık araştırmalar yapıyoruz. Türk halkının yüzde 75’i muhafazakardır. Kötü muhafazakar anlamında değil. Ve bu yüzde 75’in yüzde 90’ı aşığı duygusaldır, yani kalbe hitap edilmeyi sever. Bunu başarabilen ürün ve markalar piyasada başarılı olur. Bizim hedefimiz hep bu oldu. İmaj ve kalite algısını inşa etmek çok zor bir süreçtir. Ben kendim buna kalite askısı derim. Bunu bir kere inşa ettiğiniz zaman, müşteri alır sizi askıya asar. Siz bir daha ne yaparsanız yapın onu indiremezsiniz. Bunu destekleyen en önemli faktör üründür” değerlendirmesini yaptı.  

Fiat 2 yıldır liderliği bırakmıyor

Renault, en son 2021 yılında binek otomobil satışlarında Türkiye pazarının lideri olmuştu. 22 yıl zirvede yer alan marka, 2022’te unvanını Fiat’a kaptırmıştı. Fiat son 2 yıldır hem binek otoda hem toplam pazarda liderliğe yükseldi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!