Auto Ajans

Haberler

4 otodan biri alternatif yakıtlı

4 otodan biri alternatif yakıtlı
Paylaş
Kasım 12
14:15 2020

Avrupa’da pandemi döneminde binek otomobil pazarı yılın ilk 9 ayında yüzde 28.7 daralırken, alternatif yakıtlı araçların yükselişi sürüyor. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) verilerine göre, AB’de yılın üçüncü çeyreğinde yüzde 100 elektriklilerin pazar tarihi zirve olan yüzde 9.9’a ulaştı. Elektrikli otomobillerin payı geçen yılın aynı dönemine oranla 3 kat arttı. Satışlar yüzde 211.6 artışla 273 bin 809 adede çıktı. Bu dönemde şarjlı hibritlerin satışı yüzde 369 ile gibi rekor seviyede artış gösterdi. Hibrit otomobil pazarı ise yüzde 88 büyüyerek 341 bin 92 adet olarak kayıtlara geçti. Pazar payları da yüzde 12.4’e yükseldi.

Dizelin payı % 30’un altında

LPG, doğalgaz ve etanol ile çalışanların yüzde 2.3’lük payı eklendiğinde alternatif yakıtlı otomobillerin payı yüzde 24.6’ya ulaştı. Böylece satılan 4 otodan biri alternatif yakıtlı oldu. Konvansiyonel motorluların pazar payı bu dönemde yüzde 88.6’dan yüzde 75.4’e geriledi. Benzinli otomobillerin satışı üçüncü çeyrekte yüzde 24.3 azalışla 1.7 milyon adetten 1.3 milyon adede indi ve pazar payı yüzde 47.8 olarak gerçekleşti. 2016 yılından bu yana benzinli otoların payı yüzde 50’nin altına düştü. Dizellerin satışı da yüzde 28 gerileyerek, pazar payı yüzde 27.8’e indi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!