Auto Ajans

Haberler

4 yıldır Avrupa’nın lideri

4 yıldır Avrupa’nın lideri
Paylaş
Nisan 08
08:00 2024

Karsan e-ATAK ve e-JEST ile 2023 yılında da Avrupa toplu ulaşımının zirvesinde yer aldı. Wim Chatrou – CME Solutions tarafından yayınlanan 2023 yılı Avrupa Otobüs Pazarı Raporu’na göre; son 3 yılda olduğu gibi 20237te de Karsan e-ATAK yüzde 24 pazar payı ile segmentinde liderliği bırakmadı. Karsan e-JEST, 3.5-8 ton arası Avrupa Minibüs Pazarı Raporu’na göre 2023’te yüzde 28.5 pazar payıyla son 3 yıldır sürdürdüğü pazar liderliğini 4’üncü yılına taşıdı. Sonuçları değerlendiren Karsan CEO’su Okan Baş, “Pazarın öncü markası olarak  2023 yılında da Avrupa’da lider konumumuzu devam ettirmenin gururunu yaşıyoruz. Rekabetin her geçen gün arttığı ortamda e-JEST ile elektrikli minibüs pazarının, e-ATAK ile de elektrikli midibüs segmentinin üst üste 4 yıldır zirvesinde yer alıyoruz. Bu yalnızca Karsan için değil Türk sanayisi için de çok önemli bir başarı” dedi.

Karsan e-JEST’i, kendi segmentinin uzmanı olarak tanımladıklarını ifade eden Baş, şunları kaydetti: “2023’te Avrupa’da 8 ton altı elektrikli minibüs pazarı, bir önceki yıla göre yüzde 38 büyüdü. 2019’dan bu yana Avrupa’ya ihraç ettiğimiz e-JEST, 2023 sonuna kadar 388 adetlik teslimatla kendisini kanıtlamış bir model. Avrupa’da satılan her 4 elektrikli minibüsten biri e-JEST oldu. Aracımız Fransa, Romanya, Portekiz, Bulgaristan,  İspanya, İtalya pazarlarında en güçlü oyuncu konumunda. Karsan e-JEST, Avrupa’yı fethettikten sonra şimdi de Kuzey Amerika ve Japonya pazarlarına giriş yaptı.”

Avrupa elektrikli midibüs pazarında da satılan her 4 araçtan birinin e-ATAK olduğunu vurgulayan Okan Baş, sözlerine şöyle devam etti: “Karsan e-ATAK, Avrupa’da 8 m segmentindeki elektrikli dönüşümünün öncüsü oldu. Avrupa’nın birçok ülkesinde halk e-ATAK’larla güvenli ve çevre dostu yolculuklar gerçekleştiriyor. e-ATAK geçtiğimiz yıl 117 adet trafik tesciliyle Avrupa’nın en çok tercih edilen elektrikli midibüsü olmaya devam etti. Ayrıca e-ATAK modelimizin otonom versiyonu da bulunuyor. Otonom e-ATAK kısa bir süre önce Avrupa’da tünelden geçen ilk ve tek otonom araç olarak büyük bir başarıya imza atmıştı” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!