Auto Ajans

Haberler

5 babayiğitten biri ayrıldı

5 babayiğitten biri ayrıldı
Paylaş
Haziran 06
20:15 2021

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nda (TOGG) 5 babayiğitten biri olan İnan Kıraç, projeden ayrılıyor. Kıraç’ın sahip olduğu Kök Grubu, TOGG’un sermaye artırıma katılmadı, hisselerini kalan ortaklar aldı. Türkiye’nin Otomobili için kurulan TOGG’a; Anadolu Grubu, BMC, Kök Grubu (Kıraç Holding), Turkcell, Zorlu Holding yüzde 19’ar hisse ile ortak olurken, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) projeye yüzde 5 hisse ile dahil olmuştu. İnan Kıraç’ın 1.5 yıldır TOGG projesinden ayrılacağı iddia ediliyordu.

‘Ayrılık yok mesajı’ vermişlerdi

Babayiğitler, Şubat 2020’de Olağan Genel Kurul toplantısı sonrası Kök Grubu’nun patronu İnan Kıraç’ın evinde gerçekleştirilen buluşmuş, “Ayrılmadık birlikteyiz’ mesajı vermişti.  Anadolu Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Tuncay Özilhan, Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rifat Hicarcıklıoğlu, BMC Yönetim Kurulu Üyesi Talip Öztürk, Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Zorlu hazır bulunmuştu. Buluşmanın Kıraç’ın evinde gerçekleşmesi ve 5 babayiğitin toplu fotoğrafı dikkatleri çekmişti. İnan Kıraç’ın Türkiye’nin Otomobili projesinden ayrılmak istediği iddiası 2019’da ortaya atılmıştı. Konuyla ilgili olarak Kıraç’tan bir açıklama gelmemişti. Son olarak Türkiye’nin Otomobili’nin 27 Aralık’ta Gebze Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı ilk tanıtımına Kıraç’ın katılmaması dikkati çekmişti. Çeşitli spekülasyonlar ortaya atılmış, ortaklıktan ayrılacağı dedikoduları daha da artmıştı. Ancak İnan Kıraç’ın rahatsızlığı nedeniyle yerli otomobilin tanıtım toplantısına katılmadığı belirtilmişti.

Hisseleri yüzde 23’e yükseldi

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu Sanayi ve Ticaret A.Ş., 31 Mayıs 2021 tarihli Olağan Genel Kurulu toplantısında alınan karar ve TOGG esas sözleşmesi hükümleri çerçevesinde ödenmiş sermayesinin tamamı daha öhce yapılan sermaye avanslarının sermayeye ilave edilmesi suretiyle nakden 846 milyon 774 bin TL artırılacak 150 bin TL’den 996 milyon 774 bin TL’ye çıkarıldığını duyurdu. Şirketin sermaye artırımı kararının ardından ortakların hisse dağılımında da değişiklikler olacak. Buna göre kendi faaliyet alanlarını daraltma kararı alarak sermaye artırımına katılmayan KÖK Ulaşım Taşımacılık A.Ş.’nin TOGG’daki hisselerinin, pay sahipleri sözleşmesi çerçevesinde mevcut ortaklarca başlatılan satın alma süreci devam ediyor. Sermaye artışıyla Vestel, Turkcell ve Anadolu Grubu’nun payı da yüzde 19’dan yüzde 23’e yükseldi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!