Auto Ajans

Haberler

5 yıl sonra lükste lider oldu

5 yıl sonra lükste lider oldu
Paylaş
Ocak 09
10:16 2022

Küresel premium otomobil satışlarında 2021’in lideri BMW oldu. BMW 2.2 milyon adetle 5 yılın ardından yeniden liderliğe oturdu. Mercedes-Benz 2021 yılında 2.05 milyon araç satışında kaldı. Çip krizi ve tedarik sorunlarıyla birlikte Mercedes’in satışları, 2020’ye göre yüzde 5 düştü. Özellikle son çeyrekte yüzde 25 küçüyme yaşadı. Mercedes-Benz kayıp yaşamış olsa da elektrik motorlu araç satışlarında büyüme elde etti. Mercedes’te plug-in hibrit ve tam elektrikli araç satışı yüzde 69 artarak 227 bin adedin üzerine çıktı. Bunun 49 bin adedini EQ ailesi oluşturdu. Marka EQS lüks sedan için şimdiden 16 binden fazla sipariş aldıklarını da açıkladı.

BMW ise ABD’de de ilk sırayı aldı. BMW, üçüncü yıl üst üste Amerika premium pazarında en yakın rakipleri Lexus ve Mercedes-Benz’in üzerinde yer aldı. ABD’de 340 bin otomobil satan BMW’yi 304 bin adet ile Lexus ve 276 bin adet ile Mercedes izledi. Henüz resmi olarak açıklanmasa da Tesla’nın satış tahmininin 313 bin adet olduğu düşünülüyor. Tesla bölge kırılımlarını açıklarsa, ABD pazarında ikinci sırada yer alabilir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌TEMSA, parlak günlerine geri döndü. Şirket, otobüs ve midibüs segmentinde satışlarını % 90, ihracatını % 144 artırdı.

🚌Mobilite şirketine dönüşen TEMSA, 2025’te toplam otobüs hacminin yarısından fazlasını elektrikli araçlarla karşılayacak.
http://www.autoajans.com/iki-temsadan-biri-elektrikli-olacak

🚘Volvo'nun ilk elektrikli modeli XC40 Recharge, 1 milyon 274 bin liralık etiketle satışa çıktı.

🚘418 km menzil sunan araçta; Google Android işletim sistemi, 360 derece kamera, Pilot Assist sürücü destek sistemi öne çıkıyor.
http://www.autoajans.com/volvonun-ilk-elektriklisi-turkiyede

📌AB'de otomobil satışları çip krizi ve salgının etkisiyle 2021'de % 2.4 küçüldü.

📌Aralık'ta % 22.8 ile son 10 yılın en sert düşüşü görüldü.
http://www.autoajans.com/10-yilin-en-sert-dususu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!