Auto Ajans

Haberler

5 yıl sonra lükste lider oldu

5 yıl sonra lükste lider oldu
Paylaş
Ocak 09
10:16 2022

Küresel premium otomobil satışlarında 2021’in lideri BMW oldu. BMW 2.2 milyon adetle 5 yılın ardından yeniden liderliğe oturdu. Mercedes-Benz 2021 yılında 2.05 milyon araç satışında kaldı. Çip krizi ve tedarik sorunlarıyla birlikte Mercedes’in satışları, 2020’ye göre yüzde 5 düştü. Özellikle son çeyrekte yüzde 25 küçüyme yaşadı. Mercedes-Benz kayıp yaşamış olsa da elektrik motorlu araç satışlarında büyüme elde etti. Mercedes’te plug-in hibrit ve tam elektrikli araç satışı yüzde 69 artarak 227 bin adedin üzerine çıktı. Bunun 49 bin adedini EQ ailesi oluşturdu. Marka EQS lüks sedan için şimdiden 16 binden fazla sipariş aldıklarını da açıkladı.

BMW ise ABD’de de ilk sırayı aldı. BMW, üçüncü yıl üst üste Amerika premium pazarında en yakın rakipleri Lexus ve Mercedes-Benz’in üzerinde yer aldı. ABD’de 340 bin otomobil satan BMW’yi 304 bin adet ile Lexus ve 276 bin adet ile Mercedes izledi. Henüz resmi olarak açıklanmasa da Tesla’nın satış tahmininin 313 bin adet olduğu düşünülüyor. Tesla bölge kırılımlarını açıklarsa, ABD pazarında ikinci sırada yer alabilir.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!