Auto Ajans

Haberler

500 bininci Egea Türkiye yollarında

500 bininci Egea Türkiye yollarında
Paylaş
Temmuz 15
09:39 2023

2015 yılında dünya lansmanı gerçekleşen Fiat Egea’nın Türkiye’de 500 binincisi yollara çıktı. Egea pazara sunulduğundan bu yana 8 yıldır en çok tercih edilen otomobil oldu. Fiat Marka Direktörü Altan Aytaç, “Türkiye’de otomobil pazarındaki varlığımızı her geçen gün daha da güçlendiren Fiat Egea, öncelikli olarak Türkiye’deki tüketicilerin ihtiyaçları doğrultusunda, Bursa’da geliştirilen ve üretilen bir model. Egea, Türkiye otomotiv tarihinde de bir başarı hikayesine dönüştü. Türkiye yollarına 500 bininci Egea’nın çıkmasıyla ve başarılarıyla gurur duyuyoruz. Egea Ailesi’ne olan talep, 2023 yılında da en üst düzeyde devam ediyor. Egea, bu yıl da liderliği bırakmayacak” dedi.

Tofaş’ta ürün geliştirme sürecinde Türk mühendislerinin öncü rol aldığı Egea’nın başlangıçta sedan versiyonu tasarlanmış ve ilk kez İstanbul Autoshow 2015’te dünyaya tanıtılmıştı. Sedan modelin ardından 2016‘da hatchback ve station wagon versiyonları dünya pazarlarına sunuldu. Fiat Egea, pazara girişini takip eden yıl Avrupa’da müşteri için satın alınacak en iyi otomobili belirleyen AutoBest 2016 değerlendirmesinde de Avrupa’da Yılın Otomobili seçildi. Egea’nın sedan gövde seçenekli versiyonu, 2016 yılında Amerika kıtasına adım atarak, Meksika’da Dodge markasıyla yollara çıktı.

Model ailesine, 2021 yılında eklenen Cross gövde seçeneği aynı yıl Otomotiv Gazetecileri Derneği üyelerinin oylarıyla “Türkiye’de Yılın Otomobili” seçildi. 2022 yılının Ocak ayında aileye yeni bir gövde daha eklendi ve Cross Wagon tanıtıldı. Mart 2022‘den itibaren Egea’nın dizel ve otomatik vitesi versiyonlarıyla beraber, hibrit motor seçenekleri yollara çıktı. Avrupa’da Tipo ismiyle satılan Egea’nın 2022 yılının Kasım ayında Tofaş Fabrikası’ndan bantlarından, üretilen 1 milyonuncu adedi indirilmişti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!