Auto Ajans

Haberler

70 yılda 75 model 19 milyon üretim

70 yılda 75 model 19 milyon üretim
Paylaş
Mayıs 17
10:55 2020

İspanyol marka Seat 70’inci yılını kutluyor. Seat 600 ile başlayan, dünyanın içinde bulunduğu dönemde acil durum solunum cihazları üretimine uzanan yolculuğuna bir göz atalım… İspanyol marka, 1953 yılında günde 5 adet Seat 1.400 üreten Zona Franca fabrikasını açtı. Bu tesiste, 40 yıl boyunca Seat 600 ve Seat 127 gibi marka tarihinin iz bırakan modellerini üreten şirket yeni, daha büyük ve daha modern bir fabrika kurmaya karar verdi ve üretim sahasını 1993’te Barselona’dan Martorell’e taşıdı. Başlangıçta 1.47 milyar euro tutarında yatırıma mal olan bu fabrika, günde 1.500 adet üretilen ikinci nesil Ibiza ve yeni Cordoba otomobillerinin piyasaya sürülmesiyle üretime başladı.

Halen üç üretim merkezinde; Barcelona, El Prat de Llobregat ve Martorell’de, Ibiza, Arona ve Leon modellerini üreten şirket, Ateca’yı Çek Cumhuriyeti’nde, Tarraco’yu Almanya’da, Alhambra’yı Portekiz’de ve ilk yüzde 100 elektrikli aracı olan Mii electric’i Slovakya’da üretiyor. Bugüne kadar 19 milyondan fazla araç üreten Seat, 1965’te Kolombiya’ya gerçekleştirdiği ilk satışından bu yana İspanya’nın lider endüstriyel ihracatçısı konumunda bulunuyor. İspanya ekonomisinin toplam ihracatının neredeyse yüzde 3’ünü gerçekleştiriyor. Seat, 70 yıl içinde büyük bir değişim geçirdi. Önceden bir günde üretilen otomobil sayısı bugün üç dakikada üretiliyor. 1950’lerde bir Seat 600 için iki yıl beklemek gerekirken şimdi “Fast Lane” hizmetiyle 5 tıkla 10 dakikada satın alınıp 21 gün içinde araca sahip olunabiliyor.

Yeni elektrikliler geliyor

Marka, 70 yıl içinde farklı sürüm ve nesilden toplamda 75 modeli piyasaya sürdü. Bunların arasında, 1953 yılında üretilen ilk otomobil olan Seat 1MD0 ve 1957’de pazara sunulduktan kısa süre sonra özgürlük ve ulaşım sembolü hâline gelen Seat 600 gibi ünlü modeller de bulunuyor. 1984’te Ibiza, 1999’da Leon’un ilk nesilleri pazara sunuldu. 2016 yılında Ateca, Arona ve Tarraco ile SUV segmentine giriş yaparak ürün yelpazesini genişleten marka, 2019’da ise ilk elektrikli aracı olan Mii electric’i duyurdu. 2021 yılı sonuna kadar sunulacak olan yeni elektrikli ve hibrit modeller; PHEV versiyonu olan yeni Leon serisi, Tarraco PHEV ve yakın zamanda pazara sunulan, şarjlı ve elektrikli hibrit seçeneği olan CUPRA Formentor, SEAT Mii’ye eşlik etmeye başlayacak. Ayrıca Mii electric gibi tamamen elektrikli yeni bir model olan el-Born da pazara sunulması planan modeller arasında yer alıyor.

Seat, son yıllarda araç üretiminin ötesine geçen bir ulaşım hizmeti sağlayıcısı olma yolunda özenli adımlar da attı. Bu sayede ortak, paylaşımcı ve sürdürülebilir ekonomi kapsamında geleceğin en önemli eğilimlerinden birine karşılık vermeyi amaçlayan şirket, 2019 yılında kentsel ulaşıma yönelik yeni ürün ve hizmetlere ilişkin stratejiyi yönetmek üzere mikro ulaşım alanında bütün Volkswagen Grubu’nun yetkinlik merkezi olarak seçildi. Bu amaçla kentsel ulaşım alanında stratejik bir işletme birimi olan Seat Urban Mobility’i hayata geçiren şirket, elektrikli EXS Kickscooter’a yeni bir modeli de ekledi: eScooter Concept ile eKickscooter Concept.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!