Auto Ajans

Haberler

80 milyar euroluk çip yatırımı

80 milyar euroluk çip yatırımı
Paylaş
Eylül 13
07:48 2021

Küresel otomotiv sektöründe çip krizinin etkileri artarark devam ederken, Münih’te düzenlenen IAA Mobility 2021’de de gündem yarı iletkenler oldu. Otomotiv şirketleri ve yarı iletken üreticileri, problemin 2023 yılına sarkacağı konusunda hemfikirler. Münih fuarı öncesi gelen açıklamalar ve tahminler de bu yöndeydi. 2022’nin ikinci yarısında iyileşme, 2023’te normalleşme bekleniyor. Çip üreticileri de yeni yatırımlarla tedarik darboğazını aşmaya çalışıyor. Intel CEO’su Pat Gelsinger, Avrupa bölgesinde çip üretim kapasitesini artırmak amacıyla 80 milyar euro yatırım yapmayı planladıklarını açıkladı. IAA Mobility 2021’de konuşan Gelsinger, Intel’in İrlanda’daki yarı iletken fabrikasını otomotiv üreticileri için açacağını söyledi. Gelsinger, şirketin yıl sonuna kadar iki büyük yeni çip tesisinin yerlerini açıklayacağını kaydetti.

2023’e sarkacağını öngören ilk CEO

Intel’in fabrika kuracağı bölgeler olarak Almanya ile Fransa öne çıkarken, Polonya’nın da şansının olduğu ifade ediliyor. Intel CEO’su, “Fabrikalar önümüzdeki 10 yılda yarı iletken endüstrisi için bir katalizör olacak. Toplam 80 milyar euroluk bir proje” dedi. Intel CEO’su Gelsinger, çip sıkıntısının 2023 yılına kadar süreceğini ilk öngörenlerden biriydi. Intel, ABD’de de 20 milyar euroya iki yeni çip fabrikası kuruyor. Intel, Volkswagen’den Daimler’e 100’den fazla şirkete tedarik sağlıyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!