Auto Ajans

Haberler

855 bin liralık e-C3 ile rekabet kızışacak

855 bin liralık e-C3 ile rekabet kızışacak
Paylaş
Ekim 23
07:55 2023

Citroen Türkiye, ulaşılabilir elektrikli modeli e-C3 ile oldukça iddialı hedefler belirledi. Citroen Türkiye Genel Müdürü Selen Alkım, “2024 senesi için bizim Citroen olarak hedeflerimiz aslında bu senenin hedeflerinin hem pazar payı anlamında hem de adet anlamında üzerine çıkmak. Biz pazarın çok daralmayacağını düşünüyoruz; stratejimizi de bu şekilde kurduk. C3’ün uluslararası gösterimi geçtiğimiz günlerde yapıldı. Dolayısıyla ezberleri bozan bir B-hatchback geliyor. 2024 senesi için bizim en büyük iddiamız Eylül’de C3 modelimizi müşterilerimizle buluşturmak. Tabii ki yeni C3 ile elektrikli konusunda da ciddi bir atağa geçeceğiz. Bizim hedefimiz yeni C3’ün satışlarının yüzde 50’sini tamamen elektrikli model ile gerçekleştirmek” dedi.

Benzinli ve elektrikli aynı anda gelecek

Elektrikli ë-C3 kendileri için bir mihenk taşı oluşturacağını kaydeden Alkım, şöyle devam etti: “Çünkü model payı içerisinde biz yüzde 50 elektrikli versiyonu satmayı planlıyoruz. Öngörülerimizi bu şekilde kurguladık. Orada hem fiyat anlamında avantajlı olacağız hem de C3 sınıfında gerçekten “enleri” barındıran ve Avrupa’da üretilen çok önemli bir model. Avrupa’da başlangıç fiyatı 23 bin 300 euro. Bu fiyatla ekonomik elektrikli arayışında Avrupa’da ciddi anlamda bir ses getirecek. Biz de bu fiyatı Türkiye’ye taşımaya kararlıyız. Eğer ë-C3’ü bugün Türkiye’de satışa sunuyor olsak, en donanımlı versiyonunu 855 bin TL gibi çok  rekabetçi bir fiyattan satışını gerçekleştirebilecektik. Tabii ki, 2024’te araç ülkemize geldiğinde de rekabetçi fiyat seviyemizi dönemin şartlarına göre koruyacağız” dedi. Alkım, 2024’te ilk etapta elektrikli ile birlikte benzinli ve manuel şanzımanlı versiyonu getireceklerini, kısa süre sonra da MHEV versiyonu lanse edeceklerini kaydetti.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!