Auto Ajans

Haberler

Böyle giderse rekorlar sürecek

Böyle giderse rekorlar sürecek
Paylaş
Temmuz 09
07:05 2019

Otomotiv satışlarında yaşanan sert küçülme, ihracat-ithalat dengesinin Türkiye lehine dönmesini sağladı. Toplam satışlar 2018’de yüzde 35 düşüşle 647 bin adede inmesiyle ithalat frene bastı. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) son raporuna göre, Türkiye’nin AB’den yaptığı taşıt araçları ithalatı yüzde 35.9 azalışla, 4.8 milyar euroya indi. Adet bazında da 525 binden 315 bine geriledi. AB ülkelerinden gelen otomotiv ürünlerinde yüzde 40’lık azalma yaşandı. Otomobil tarafında ise ithalat yüzde 34.1 gerileyerek 6.5 milyar eurodan 4.3 milyar euroya düştü. 2017’de 466 bin AB menşeili oto ithal ederken, bu sayı geçen yıl 290 binle sınırlı kaldı. Türkiye’nin geçen yıl AB’ye 768 bin oto ihraç ederek ilk sırayı aldığını belirtelim.

9.5 milyar euro fazla verdik

Peki bu veriler ışığında Avrupa ile dış ticaret dengemiz nasıl gerçekleşti? Toplam taşıt araçlarında ihracat-ithalat dengesi Türkiye lehine tam 9.5 milyar euro fazla verdi. Otomobilde de 4.4 milyar euro artıya ulaşıldı. Böylelikle AB’ye karşı tüm zamanların en yüksek dış ticaret fazlası elde edildi. Otomotiv dış ticaret dengesi 2017’de 6.3 milyar euro, 2016’da 3.3 milyar euro, 2015’te 1.3 milyar euro ve 2014’te 2 milyar euro artıda seyretmişti. Yılın ilk 6 ayında otomotiv pazarının yüzde 45 daraldığını düşünürsek, Avrupa’dan yapılan ithalatının daha da azalacağı kesin. Türkiye’nin AB’ye ihracatında yavaşlama olsa da ithalattaki gerileme daha fazla olacağı için dış ticaret dengesinde hatırı sayılır miktarda fazla vermeye 2019’da da devam etmiş olacağız.

Etiketler

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘BMW'nin performanslı modellerini yaratan Motorsport yani M departmanı, 2022’de 50’ini yaşını kutlayacak.

🚘M Serisi’nde yeni yaşına özel ilk yarış otomobillerinden ilham alan logosu kullanılacak.
http://www.autoajans.com/50nci-yasina-ozel-logo

🚗Shell ve Çinli Nio iş birliğine giderek Avrupa'da elektrikli araç batarya değişim istasyonları kuracak.

🚗Çin'de 300 istasyonu bulunan Nio, 3 dakikada araç pilini değiştirebiliyor.

http://www.autoajans.com/shellden-batarya-degisim-istasyonu

📌Çip problemi, operasyonel filo kiralama sektörünü de derinden etkiledi.

📌Araç bulunurluğu yüzünden beklenen büyüme gerçekleşmedi.

📌Otomobil bulamayan şirketler, kontrat sürelerini uzattı.

http://www.autoajans.com/cip-krizi-kontratlari-uzatti

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!