Auto Ajans

Haberler

Türkiye kaçıncı büyük pazar?

Türkiye kaçıncı büyük pazar?
Paylaş
Eylül 16
11:49 2021

Avrupa’da otomobil satışları 4 aylık büyümeden sonra daralmaya devam ediyor. AB’de pazar Temmuz’dan sonra Ağustos’ta da küçüldü. Yeni varyantlar ve çip krizi kaynaklı tedarik sorunu, düşüşte etkili oldu. Avrupa Otomobil Üreticileri Derneği’nin (ACEA) verilerine göre, otomobil satışları yüzde 19.1 azalışla 622 bin 993 adet olarak gerçekleşti. Avrupa’nın en büyük pazarlarında çift haneli küçülmeler dikkat çekti. Satışlar Almanya’da yüzde 23, Fransa’da 15, İspanya’da yüzde 28.9, İtalya’da yüzde 27.3 azaldı. AB, EFTA ve İngiltere’de de satışlar Ağustos’ta yüzde 20.3 gerileyerek 628 bin 508 adede indi. İngiltere’de binek oto satışları yüzde 22 düştü.

İlk 8 ayda 2019’un gerisinde kalındı

Yılın ilk 8 aylık döneminde AB’de satışlar yüzde 11.2 artışla 6.8 milyon adet olarak gerçekleşti. Ancak koronavirüs öncesi dönem olan 2019’un gerisinde kalındı. Bu dönemde satışlar İtalya’da yüzde 30.9, Fransa’da yüzde 12.8, İspanya’da yüzde 12.1, Almanya’da yüzde 2.5 artış gösterdi. Ocak-Ağustos döneminde Almanya 1 milyon 820 bin adetle en büyük pazar olurken, Fransa (1 milyon 126 bin adet), İngiltere (1 milyon 101 bin adet), İtalya (1 milyon 60 bin adet), İspanya (588 bin adet) ilk 5’te yer aldılar. Türkiye, 391 bin adetlik binek oto satışıyla 6’ncı sıradaki yerini korudu. Türkiye’yi Polonya, Belçika, Hollanda ile İsveç izledi.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!