Auto Ajans

Haberler

AB’de pazar ne kadar daralacak?

AB’de pazar ne kadar daralacak?
Paylaş
Nisan 21
15:48 2020

PSA Grubu, ilk çeyrekte gelirinin yüzde 15.6 düştüğünü bildirdi. Ocak-Mart döneminde 15.2 milyar euro gelir elde eden PSA, likitideyi koruyarak ve maliyetleri kısarak zorlu ekonomik şartların altından kalkmayı amaçlıyor. Koronavirüs salgını sebebiyle otomobil taleplerinde ciddi bir düşüş olacağı konusunda uyarı yapan şirket, bu yılki pazar tahminlerini de açıkladı. Buna göre, Avrupa’da otomotiv sektöründe yüzde 25 düşüş bekleniyor. Bu, AB’de otomobil pazarının 15.3 milyon adetten 11.5 milyon adede inmesi anlamına geliyor. Türkiye’nin en büyük ihracat pazarı AB’deki bu sert düşüş, ihracatımıza olumsuz olarak yansıyacak.

Diğer yandan Çin’de yüzde 10, Latin Amerika’da yüzde 25 ve Rusya’da yüzde 20 küçülme tahmini yapıldı. Diğer yandan araç taleplerine olan düşüşe karşın PSA Grubu, orta vadede operasyonel kâr planlarını değiştirmedi. Üretici, 2019-2021 periyodunda otomotiv bölümü açısından kâr hedefini yüzde 4.5’in üzerinde tutuyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

WRC Türkiye Rallisi şimdi Süper Spor’da 🏁🚘
@trtspor2 ‘de Yayındayız 🔥🔥🔥#RallyTurkey #trtsüperspor

Lamborghini'den Formula 1'e! Lamborghini CEO’su Stefano Domenicali, F1'in yeni CEO'su oluyor. Domenicali, 6 yıl boyunca Ferrari F1 Takımı'nı yönetmişti. Son transferle birlikte motorsporlarında üç önemli koltukta eski Ferrari yöneticileri oturmuş olacak. http://www.autoajans.com/lamborghini-ceosu-f1in-basinda

Volvo, Türkiye'den yönetici transfer etmeye devam ediyor. Ebru Ekşi, Sabri Sözen'den sonra Volvo Car Turkey'de EMEA Importers Ticari Operasyonlar Direktörlüğü görevini yürüten Alican Emiroğlu, Volvo Car Çek Cumhuriyeti Genel Müdürü oldu. http://www.autoajans.com/turkiyeden-volvoya-yeni-transfer

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!