Auto Ajans

Haberler

AB’deki önlemler ihracata tehdit

AB’deki önlemler ihracata tehdit
Paylaş
Kasım 03
07:35 2020

Otomotiv sektörünün ihracatı üst üste ikinci kez geçen yılki seviyenin üzerine çıktı. Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) verilerine göre, otomotiv sektörünün ihracatı Ekim’de geçen yıla göre yüzde 3.7 artışla 2.92 milyar dolar oldu. Son 2 yılın en yüksek ihracat rakamına ulaşıldı. Ekim’de binek oto ihracatı yüzde 11 azalarak 1 milyar 74 milyon dolara inerken, tedarik sektörü ihracatı yüzde 5 artarak 1 milyar 16 milyon dolar, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ihracatı yüzde 48 artarak 574 milyon dolara çıktı.

AB’ye ihracat yüzde 6 arttı

En büyük ticaret pazarımız AB’ye ihracat Ekim’de yüzde 6 artış gösterdi. Ekim’de en büyük pazar olan Almanya’ya ihracat yüzde 1 artışla 403 milyon dolar olurken, ikinci büyük Fransa’ya yüzde 19 artışla 342 milyon dolar ve İtalya’ya yüzde 5 artışla 293 milyon dolarlık ihracat yapıldı. İngiltere’ye ihracatta yüzde 29, İspanya’ya yüzde 23, Polonya’ya yüzde 48, Belçika’ya yüzde 17, ABD’ye yüzde 20, İsrail’e yüzde 46 artış yakalandı. Bu gelişmeler moralleri artırdı.

Ancak en büyük ihraç pazarı olan Avrupa Birliği’nde ülkelerin tekrar başlattıkları sokağa çıkma yasakları önümüzdeki ayların ihracat görümü üzerinde baskı unsuru oluşturabilir. Türkiye otomotiv sektörünün ihracatı koronavirüs salgını nedeniyle Mart ayında keskin daralmış ve sonra kademeli toparlanma içine girmişti. İhracat Mart’tan bu yana ilk defa Eylül’de artış gösterdi. Eylül ihracatı yüzde 0.5 artışla 2.6 milyar dolar olarak gerçekleşmişti. Toplam ihracat içindeki payı Mart’ta yüzde 7.2’ye kadar inen, Eylül’de yüzde 17.4’ye çıkarak toparlanan otomotivin Ekim ayındaki payı yüzde 18.2’ye çıktı. Sektörün 10 aylık ihracatı geçen yıla göre yüzde 20.9 daralarak 20.1 milyar dolar oldu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚗Türkiye'de B segmentinde rekabet büyüyor.
🚗Toyota tamamen yenilenen Yaris modelini satışa sundu.
🚗Daha sportif ve dinamik hatlara kavuşan yeni Yaris'te yeni 1.5L benzinli ile 1.5 hibrit motor seçeneği yer alıyor. http://www.autoajans.com/b-segmentinde-yaris-hizlanacak

🚗MINI, Countryman'i yenilemeye hazırlanırken, ürün gamına yeni bir SUV eklemeyi planlıyor.
🚗Countryman'den daha büyük boyutlara sahip aracın isminin MINI Traveller olacağı belirtiliyor. http://www.autoajans.com/countrymanin-abisi-geliyor

🚗Otomotiv sektörünün en büyük veri ve ikinci el fiyatlandırma şirketi CARDATA, 2. elde segmentlere göre ortalama fiyatları, en ucuz ve en pahalı modelleri araştırdı.
🚗31 bin TL'ye de 1 milyon 494 bin TL'ye de seçenek var.
http://www.autoajans.com/2-elde-en-ucuz-ve-en-pahali-modeller

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!