Auto Ajans

Haberler

Aman dikkat Ankara satışları sormaya başlamış!

Aman dikkat Ankara satışları sormaya başlamış!
Paylaş
Nisan 12
07:00 2021

Türkiye otomotiv pazarı herkesi şaşırtmaya devam ediyor. Mart ayında öne çekilen alımların da etkisiyle pazar Aralık ayını aratmadı. Önümüzdeki günlerde yükselen faiz, artan otomobil fiyatları, zamlar nedeniyle bir üst dilime girmeye başlayan modeller ve 0 faizli çılgın kampanyaların dozunun azalmasının tempoyu düşürmesi bekleniyor. Bu tahminlerin tam aksi pazarda bu trendin süreceğini düşünenler de var.

Geçen hafta online basın toplantısında buluştuğumuz Otomotiv Sanayi Derneği (OSD) Başkanı Haydar Yenigün, Nisan ve Mayıs’ta ilk çeyrekteki benzer trendin görüleceğini söylüyor. Türkiye’de toplam pazarın 1.2 milyon adet düzeyinde gerçekleşmesinin normal olduğunun altını çiziyor. Yenigün’e göre, ekonomik ortama rağmen aracını değiştirme zamanı gelen tüketici talebi, pandemide toplu ulaşımdan uzak duranlar ve döviz kurundaki dalgalanmaların fiyatlara yansımasından önce hareket edenlerin pazarın canlı kalmasında etkili olduğunu ekliyor. Aşılamadan oldukça umutlu olan OSD Başkanı iyi sonuçlar alınacağına, bunun da otomotiv sektörüne olumlu yansıyacağını düşünüyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı Ali Bilaloğlu da Nisan ve sonrasında satışlardaki hareketliliğin devam edeceğini, çip sorunun pazardaki gidişatı belirleyeceğine işaret etmişti. Otomotiv sektörünün çatı kuruluşlarının ortak görüşü, marka yöneticilerinin aksine pazardaki temponun süreceği yönünde.

Vakalar ve faizle ilgili kritik hafta

Hiç kuşkusuz pazarın yönünü faizler ve döviz kuru belirleyecek. Merkez Bankası’nın bu hafta Perşembe günü gerçekleştireceği toplantı önemli. Piyasalar nefesini tuttu, Para Politikası Kurulu’nun kararına odaklandı. Beklentiler yüksek seyreden enflasyon oranları nedeniyle Merkez Bankası’nın faizleri sabit tutacağı şeklinde. Sıkı para politikasının süreceğini açıklayan yeni Başkan Şahap Kavcıoğlu’nun ‘Hemen faiz indirilecek önyargısı’ açıklamaları da bu yöndeydi. Çok anormal bir değişiklik olmazsa piyasadaki hava bu şekilde sürecek gibi görünüyor. En azından Mayıs’ta ABD’de başlayacak Halkbank davasına kadar…

Bu yüzden pazarın gidişatına kampanyalar belirleyici olacaktır. Nisan’da otomobile gelen euro zamlarının akabinde kampanyalar peşi sıra gelmeye başladı. Önceki yazılarımda yazımda bahsettiğim gibi 0 faizli kampanya dönemi sona erdi. Şirketler faiz oranlarını minimum yüzde 0.80-0.99 düzeyine çıkarmak zorunda kaldı. Tabii rekor seviyelere çıkan vaka sayıları nedeniyle Ramazan’da alınan kapanma kararlarını da dikkate almak gerekiyor.  

Umarım meraktandır…

Sektörle ilgili umut da var risk de var. Türkiye’de yaşıyorsanız her an her şey olabilir. Herkes şoklara, sürprizlere alışık zaten… Her şey yolunda gidecek mi bekleyip göreceğiz. Ancak OSD Başkanı Haydar Yenigün’ün satır arasında kalan açıklaması beni ürküttü. Pazarla ilgili değerlendirmesinde; “Mart ayının 100 binlik rakamı herkesi memnun ediyor ve şaşırtıyor. Ankara’ya gittiğimde bana sürekli ‘Niye bu kadar yüksek satışlar var?’ sorusunu soruyorlar” diye bahsetti. Umarım otomotiv sektörünü çok yakından takip eden Ankara’nın soruları meraktandır, başımıza kötü şeyler gelmez inşallah!

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!