Auto Ajans

Haberler

Ana sanayiden hızlı büyüyecek

Ana sanayiden hızlı büyüyecek
Paylaş
Mayıs 03
07:00 2021

Taşıt Araçları Tedarik Sanayicileri Derneği’nin (TAYSAD) yeni Başkanı Albert Saydam, gündemdeki birçok probleme rağmen 2021’de 2020’ye göre bir iyileşme beklendiğini belirterek, “Bu iyileşme, pandeminin ilk günlerinde söylenen ‘2019’u 2021’de yakalarız’ söyleminden biraz uzak. Küresel anlamda daha uzun vadeli tahminlere bakıldığında daha kötümser bir tablo var. Öncelikle toplam otomotiv üretimine bakalım. Dünyada 100 milyon adetlik üretime ulaşılmasıyla ilgili tarih öteleniyor. Son 3 yılda dünya, Avrupa ve ülkemizde üretim daralmış durumda. Bu sene 2020’ye göre ortalama yüzde 13’lük küresel büyüme bekleniyor. Bu da 87.2 milyon adetlik üretim demek” diye konuştu.

Avrupa’nın da üretimi yüzde 14 oranında artırarak 19.4 milyon adede ulaşmasını beklediklerini söyleyen Saydam, Türkiye’nin üretim ve satış anlamında pozitif olarak ayrıştığını kaydetti. Albert Saydam, “Özellikle ağır vasıtadaki artış bizi umutlandırıyor. Çünkü, ağır vasıta demek hareket ve ticaret anlamına geliyor. Sektör tahminlerine göre ülkemizin bu yıl geçtiğimiz yıla göre yüzde 10 büyüyerek 1.1 milyon adetlik üretime imza atması bekleniyor” dedi. İhracat tarafına bakıldığında Türkiye’nin ilk çeyrekte 7.6 milyar dolarla yüzde 10.3 büyüme yakaladığına dikkat çeken TAYSAD Başkanı, öngörülerini şöyle aktardı:

İhracat 32 milyar dolara yaklacak

“Tedarik sanayisinin ihracatı yüzdesel anlamda daha da fazla. Buna göre, Ocak-Mart döneminde tedarik sanayisinin ihracatı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 17.1 artarak 2.9 milyar dolar seviyesine ulaştı. Biz tedarik sanayisi olarak çeşitli ürünlere ve çeşitli ülkelere ürün verdiğimizden dolayı ana sanayi üreticilerinden daha az etkilenebiliyoruz. Sıçramalarımızı da bu bağlamda daha çok yapabiliyoruz. Bu yıl, tedarik sanayisinin toplam ihracatını 11.5 milyar dolar olarak revize ettik. 2020’de ihracatımız 9.4 milyar dolardı. Tahmin ediyorum ki 19 ila 20 milyar dolar arasında da ana sanayi ihracatı gerçekleşecek. Sonuç olarak, 2021’de 31.5 milyar dolarlık ihracata ulaşarak iki sene önceki 32 milyar dolar çizgisine yaklaşacağız. Tabii bunda parite ve emtialardaki fiyat artışının da etkisi var.”

Büyümede üç faktör etkili

Albert Saydam, tedarik sanayinin ihracatını artırmasında üç faktörün önemli olduğunu işaret ederek, “ilk olarak paritenin lehimize çalışması, emtia fiyatlarının yükselerek bizim birim fiyatlarımızın artması ve son olarak da geçen sene tedarik sanayimiz özellikle ana sanayi haricindeki yani yedek parça pazarlarına yönelik çalışmalarına yoğunlaşmıştı onun şu anda sonuçlarını almaya başladık. Bundan dolayı bu sene 11,5 milyar dolar gibi bir hedefimiz var” değerlendirmesini yaptı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌BMW Grubu, 2030'a kadar küresel satışlarının % 50'sinin tamamen elektrikli modellerden oluşacağını açıkladı.

📌BMW 10 yıl içinde 10 milyon elektrikli araç satacak.

http://www.autoajans.com/10-yilda-10-milyon-elektrikli-satacak

🚘Hyundai Assan, yeni Tucson modelini rekor denemesiyle tanıtmaya hazırlanıyor.

🚘Şirket, 21 Mayıs Cuma günü 580 drone ile 10 dakika boyunca Boğaz’ın üzerinde şov yapacak.

http://www.autoajans.com/yeni-tucsonu-drone-rekoruyla-tanitacak

📌Otomotiv ve teknoloji şirketleri arasındaki iş birlikleri artıyor.

📌2021'e hızlı başlangıç yapan Stellantis, Foxconn ile birlikte çalışacak.

📌İki grup, akıllı kokpit ve dijital teknolojiler geliştirecek.

http://www.autoajans.com/stellantis-ve-iphone-ureticisinden-is-birligi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!