Auto Ajans

Haberler

Araç başına 33 bin dolar zararda

Araç başına 33 bin dolar zararda
Paylaş
Ekim 08
14:27 2023

Elektrikli araç üreticisi Rivian zarar etmeye devam ediyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, markada üretim sıkıntıları yaşanıyor ve araç başına 33 bin dolar zarar ediliyor. Bu yüzden Rivian maliyetleri azaltmak adına planlamalar yapıyor. Markanın R1T ve R1S modellerini kârlı hale gelecek şekilde yeniden tasarlamayı planladığı öğrenildi. WSJ’nin analizine göre, Rivian 2022’nin 3. çeyreğinde araç başına 140 bin dolar, son çeyrekte 125 bin dolar ve 2023 ilk çeyrekte 67 bin dolar kayıp yaşıyordu. Her ne kadar zarar önceki dönem kadar olmasa da Rivian’ın her çeyrekte 1 milyar dolar zararda olduğu ifade ediliyor.

WSJ’ye göre CEO Robert RJ Scaringe de mühendislerine araç başına 40 bin dolar tasarruf etmeleri talimatını verdi.  Tasarruf aracın yeniden tasarlanmasından veya üretim süreçlerinin sadeleştirilmesine kadar birçok noktayı içerecek. Ayrıca fazla para ödenen tedarikçilerle de yeniden anlaşmalar yapılacak.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!