Auto Ajans

Haberler

Araç olsaydı 85 bin adet satardık

Araç olsaydı 85 bin adet satardık
Paylaş
Ağustos 29
07:00 2022

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış CEO’su Ali Haydar Bozkurt, Haziran’da satışa sunulan Yaris Cross ve Ekim’de çıkacak Corolla Cross gibi modellerin Toyota’nın SUV oranını artıracağını söyledi. Bozkurt, “Ürün gamımıza baktığımızda biz de global değişimi takip ediyoruz. Son dönemde SUV’lar öne çıkarken Toyota olarak C-HR, Yaris Cross, Corolla Cross, RAV4 ve Land Cruiser olmak üzere geniş bir SUV yelpazesine sahip hale geldik. Crossover ve SUV tarzı araçlara doğru ürün gamında da bir yönelme var. Yeni gelecek Corolla Cross, satış adetleri anlamında çok olumlu katkılar sağlayacak. Çünkü Corolla Cross segment olarak çok önemli bir yerde bulunuyor. 3 yıl içinde satışlarımız içinde SUV’lar sedanlara yaklaşabilir” değerlendirmesini yaptı.

Şirketler hibrit istiyor

Bozkurt, karbon ayak izine önem veren markaların hibrit araçlara yöneldiğini söyledi. Türkiye’de tam hibrit tercihinin öne çıktığını ifade eden Bozkurt, “Hafif hibritlerin de dahil olduğu pazarda, Toyota’nın bu yıl için yüzde 23.3 payı var. Tam hibritler arasındaki paya baktığımızda bu oranımız yüzde 71’e çıkıyor. Toyota’nın bu konuda üstünlüğü devam ediyor” dedi. Bozkurt, şöyle devam etti: “Toyota’nın hibrit satışlarında en büyük oran 2019’da satılmaya başlanan Corolla Sedan Hybrid oldu. Tüm zamanlarda toplam satışı 42 bin 28 adedi bulan Corolla Sedan Hybrid, Toyota Türkiye’nin toplam hibrit satışlarının yüzde 66’sını oluşturuyor. Tüm Corolla satışlarına baktığımızda 2022’de satılan araçların yüzde 31’inin hibrit olarak tercih edildiğini söyleyebiliriz. Corolla Sedan Hybrid’i, 15 bin 171 adetlik satış ile C-HR Hybrid izliyor. C-HR’ın toplam hibritlerdeki payı yüzde 24.”

Corolla Hybrid’e yoğun talep var

Bozkurt, 2022’yi geçen yıl ile aynı seviyede 52 binli adetlerde kapatacaklarını belirterek, “Araç bulabilseydik bu rakamı 85 bin adede çıkarabilirdik. 2022’de de bu adetlere ulaşabilirdik. Özellikle Corolla Hybrid tarafında tahmin edemeyeceğiniz kadar çok fazla talep geliyor. Corolla rakip karşılaştırmaları yapıldığında yüzde 10 civarında daha uygun konumda bulunuyor. Teknolojik olarak zaten önde olan bir model ve zaten kendini kanıtlamış Corolla’nın fiyat/fayda anlamında çok avantajlı bir durumda olması çok fazla tercih edilmesini sağlıyor” diye konuştu.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!