Auto Ajans

Haberler

Aşı olmayanlar ofise dönebilecek mi?

Aşı olmayanlar ofise dönebilecek mi?
Paylaş
Ağustos 09
07:00 2021

Koronavirüs ile yaşadığımız son 1.5 yılda tüm alışkanlıklar değişti. Sosyal hayattan çalışma düzenine kadar her şey silbaştan değişti. Herkes uzaktan çalışma moduna, Zoom ile toplantılara, 7/24 mesaiye iyice alıştı. Dünyada aşınlanmanın hızlanması, vaka sayılarının düşmesiyle bazı şirketler yeniden ofislere dönmeye hazırlanırken, ortaya Delta varyantı çıktı. Şirketler de planlarını değiştirmek zorunda kaldı. Apple ile Google Eylül ayı olarak planlanan dönüş tarihini Ekim’e erteledi. Amazon Ocak’ta ofislerini açmayı hedeflerken, Twitter San Fransisco ile New York’u kapattı. En önemlisi ABD’de şirketler çalışanlarına aşı zorunluluğu getirmeye başladı. Geçtiğimiz günlerde CNN, aşıya direnen üç çalışanının iş akdini feshetti.

Avrupa’da yasaklar başlıyor

Aşı olmayı reddedenler tüm dünyanın tartıştığı, çözüm aradığı bir konu. Aşısız kişilerin kapalı ortamlara girişinin yasaklanması sürekli tartışılıyor. Almanya, Fransa, Yunanistan, Rusya gibi bazı ülkelerde yasakların gelmesi, önlemlerin yayılacağının habercisi. Aşının zorunlu tutulamayacağını savunanların dayanak noktası ‘temel ve hak ve hürriyetin sınırlanması’, aşı olanlar ise ‘Aşı yoksa özgürlük de yok’ tezini savunuyor. Peki Türkiye’de ne olacak, aşı olmayanlar ofise, fabrikaya kabul edilecek mi? Şirketler sonbaharda ofislere geri dönecek mi?

Dönüşler ertelenebilir

Otomotiv sektöründe birçok şirket pandemi dönemini uzaktan çalışarak geçirmeye çalışıyor. Bazılarında nöbetleşe ofislere gidilirken, birçok şirket tamamen uzaktan çalışma prensibini benimsemiş durumda. Uzmanlar, tatil dönüşü Eylül ayında vaka sayılarının artacak olmasından korkuyor. Günlük vaka sayılarının 100 bine çıkabileceği uyarısı yapılıyor. Delta varyantı sonrası Türkiye’deki otomotiv şirketleri de ofislere dönüş tarihini yeniden düşünüyor. ‘Eylül ayını bir görelim, ona göre kararımızı verelim’ düşüncesindeler. Aşıyı reddedenlerin dönüp dönemeyeceği de tartışma konularının başında geliyor.

Yurt dışı lansmanları başlıyor mu?

Tüm bu gelişmelere karşın fiziksel toplantılar için planlamaları yapılıyor. Hatta uzun bir aradan sonra yurt dışı lansman daveti bile geldi. Fiziksel toplantılar, lansmanlar yapılır mı yoksa ertelenir mi bekleyip göreceğiz. Ancak şu bir gerçek ki vaka sayılarının yükselmesiyle birlikte Eylül’den itibaren yeniden kapanmalar gelebilir. Özellikle okulların açılmasının planlanması, daha tedbirli olmamızı gerektiriyor. Görünen o ki Covid-19 maalesef grip gibi hayatımızın bir parçası olmaya daha devam edecek. En azından bir süre daha. Onunla yaşamak zorundaysak, herkesin sağlığını korumak için üzerimize düşeni yapmalıyız. Unutmayalım ki ‘Özgürlük başkasının özgürlüğünün başladığı yerde biter’…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚘Volkswagen’in en başarılı modellerinden biri olan Polo imaj tazeledi.

🚘Yeni dijital ve teknolojik özellikleriyle dikkat çeken yeni Polo, Cuma günü satışa çıkıyor.

🚘Yeni Polo'nun başlangıç fiyatı % 50'lik ÖTV dilimini yakaladı.
http://www.autoajans.com/yeni-polonun-fiyati-belli-oldu

📌Lucid, Air Dream Range ile 840 km menzile ulaştı.

📌Otomobil, verimlilikte Tesla Model S ile Porsche Taycan'ı geride bıraktı.

http://www.autoajans.com/lucid-sedanla-840-km-menzili-yakaladi

📌Pandemi nedeniyle üretime bir türlü geçemeyen Rivian, nihayet elektrikli pick-up'ı R1T'yi banttan indirdi.

📌Rivian, böylece GM, Ford ve Tesla'dan önce ilk elektrikli pick-up sunan şirket olmayı başardı.

http://www.autoajans.com/elektrikli-pick-up-ureten-ilk-marka

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!