Auto Ajans

Haberler

Aşı sözü ‘intikam alışverişi’ni tetikler mi?

Aşı sözü ‘intikam alışverişi’ni tetikler mi?
Paylaş
Mayıs 24
07:00 2021

Otomotiv pazarı  17  günlük kapanmanın etkisiyle Mayıs ayında beklentilerin altında kalacak. Her ne kadar markalar online satış hizmetleri ve kampanyalarla tempo kazandırmaya çalışsa da satışların 45-47 bin adet seviyesinde gerçekleşmesi bekleniyor. Pazar bu şekilde çıkarsa Mayıs 2020’ye oranla baz etkisiyle yüzde 40 büyüme, rekor kıran Mart ayına göre yarı yarıya, Nisan’a göre de yüzde 26 küçülme görülecek. Otomotiv sektörü Haziran’da kapanmanın telafi edileceğini düşünüyor. Yaz tatillerinin başlayacak olması, 1 Haziran’da önlemlerin gevşetileceği beklentisi ve özellikle geçen hafta BioNTECH CEO’su Uğur Şahin’in verdiği 120 milyon doz aşı sözü, yılın ikinci yarısı için Türkiye ile sektör adına olumlu gelişmeler. Özellikle aşılamanın hızlanmasıyla tünelin ucundaki ışığın görülmesi, tüketicilerde ‘intikam alışverişi’ hissini uyandırabilir. 1 yıldan uzun süredir eve kapanan, izole hayat yaşayan insanlar, ‘Bu dünyaya bir daha mı geleceğim’ diyerek, nefes almak isteyecektir. Pandemi döneminde öne çıkan otomobile olan talep artacaktır, ulaşımda ilk tercih olacaktır.

Yeni model ve kampanya canlılığı

Diğer taraftan hiç kuşkusuz yüksek faiz ile döviz kuru, hem tüketicileri hem markaları zorlamaya devam ediyor. Her zaman söylediğim gibi bol kampanyalı bir yıl geçirmeye devam edeceğiz. Bazı markalar elini taşına altına sokarak, Mayıs’ta faizleri yeniden sıfırlamaya başladılar. Ne kadar dayanabilirler o ayrı ancak yüzde 50’lik vergi dilimine giren araç sayısının iyice azalması bir anlamda şirketleri agresif kampanyalara mecbur bırakıyor. Otomotiv sektöründe yılın ikinci yarısında yeni model hareketliliği de artacak. Birçok markayı yeni model heyecanı sarmış durumda. Yeni Opel Mokka, makyajlı Duster, yeni Kia Sportage, yeni Honda Civic, yeni Nissan Qashqai, yeni Skoda Fabia aklıma ilk gelenler… Yeniliklerden biri de Hyundai Assan’ın İzmit fabrikasında üretimine başladığı üçüncü yerli modeli Bayon olacak. Şirket Bayon’u bantlardan indirmeye başlarken, ihracat ve iç pazarda satışa sunmak için harıl harıl çalışıyor. İzmitli Bayon, Haziran’ın ortasında showroom’lardaki yerini alacak.

İlk test sürüşü heyecanı

Hyundai Assan, Bayon modeli için şehirdışında test sürüşü gerçekleştirmeyi planlıyor. Bir aksilik yaşanmazsa sosyal mesafe ve hijyen kurallarına dikkat edilerek Çanakkale’de test sürüşleri ve basın toplantısı yapılacak. Böylece uzun bir aradan sonra ilk kez bir yeni modelin basın test sürüşü İstanbul dışında düzenlenmiş olacak. Pandemi döneminde Peugeot’nun açıkhava sineması formatında yaptığı yeni 3008-5008 ile arabalı vapurdaki yeni  208, Şile’deki yeni Nissan Juke ve Volkswagen’in Riva’daki yeni Golf lansmanları dışında fiziksel toplantı yapılmadı. Hyundai Assan, yeni Bayon ile gazetecilerin ve marka yöneticilerinin özlediği fiziksel buluşmayı organize etmeyi arzu ediyor. Umarım, aşılama da o döneme kadar hızlanır ve herkesin özlediği test sürüşü organizasyonlarına yeniden başlarız…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Honda elektrikli markaya dönüşeceğini açıklayan ilk Japon üretici oldu.

📌Honda 2040'ta içten yanmalı motorların satışını tamamen durduracak.

📌Marka elektrikli motosikletlere de ağırlık verecek.

http://www.autoajans.com/elektrikli-marka-olmak-icin-tarih-verdi

📌VW Grubu pandemi ve çip krizine rağmen 2021'de finansal hedeflerini tutturacaklarını açıkladı.

📌Şirket çip sorununun üçüncü çeyrekte hafifleyeceğini ancak uzun vadede süreceğini öngördü.

http://www.autoajans.com/cip-krizine-inat-karlilik-surecek

📌OGD tarafından bu yıl 6. düzenlenen ‘Türkiye’de Yılın Otomobili’ yarışmasının birincisi Fiat Egea Cross oldu.

📌Çekişmeli geçen finalde Egea Cross 3.290 puan, Skoda Octavia 3.240 puan aldı.

📌Land Rover Defender da 'Yılın Tasarımı' ödülünü kazandı.
http://www.autoajans.com/turkiyede-yilin-otomobili-egea-cross

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!