Auto Ajans

Haberler

Aslan tamamen elektrikli oluyor

Aslan tamamen elektrikli oluyor
Paylaş
Aralık 07
16:36 2021

Stellantis, elektrikli dönüşümü hızlandırıyor. Peugeot, Avrupa’da 2030’a kadar sadece elektrikli marka olacağını açıkladı. Peugeot Avrupa’da tamamen elektrikliye geçiş yaparken, uluslararası müşteriler için içten yanmalı motor sunmaya devam edecek. Peugeot’nun 2030’a kadar Avrupa’da sunacağı her yeni model tamamen elektrikli olacak. Bunun için Stellantis’in yeni platformları olan STLA kullanılacak. Peugeot böylelikle AB’nin 2035’te sadece sıfır emisyonlu araç satma önerisinden 5 yıl önce bu hedefe ulaşacak. Stellantis markalarından DS 2026’da, Alfa Romeo 2027’de ve Opel 2028’de sadece elektrikli yeni modeller üreteceğini daha önce duyurmuştu.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, grubun 2030’da Avrupa satışlarının yüzde 70’inden fazlasının elektrikli ve hibritlerden oluşacağını söyledi. ABD’de bu oranın yüzde 40 olması planlanıyor. Bu hedef kapsamında STLA’nın küçük, orta, büyük şeklinde isimlendirilen platformlarının yanı sıra büyük ticari araçlar için de olmak üzere dört ayrı elektrikli platformu olacak. Bu platformlar tamamen elektrikliye özel yapılsa da pazar şartlarına göre içten yanmalı motorla da kombine edilebilecek.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Porsche 2021'de 300 bin adetlik satış barajını geçerek rekor kırdı.

📌Taycan satışları % 106 oranında artarken, ikonik modeli 911'i geçmesi dikkati çekti.
http://www.autoajans.com/taycan-911-satislarini-solladi

🚗Skoda, Ocak ayı sonunda tanıtılacak Enyaq Coupe iV'nin eskizlerini paylaştı.

🚗Araç aerodinamik özellikleri sayesinde SUV versiyondan daha fazla menzil sunuyor.

http://www.autoajans.com/enyaq-ivnin-coupesi-gun-sayiyor

🚗Tesla Cybertruck'ın lansmanı yılan hikayesine döndü.

🚗1 milyon ön sipariş alan Cybertruck'ın üretimi yine ertelendi.
http://www.autoajans.com/uretimi-bir-kez-daha-ertelendi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!