Auto Ajans

Haberler

Audi’nin 2025 yılı stratejisi ne?

Audi’nin 2025 yılı stratejisi ne?
Paylaş
Kasım 10
10:32 2019

Volkswagen Grubu, Frankfurt Otomobil Fuarı ile birlikte yepyeni bir dönemi başlattı. Geleceği elektrikli otomobil teknolojisinde gören Alman otomotiv devi, 2028’e kadar yaklaşık 70 yeni modeli piyasaya sunmayı planlıyor. Audi de elektrikli otomobilde ve mobilitede VW Grubu’nun öncü markalarından biri olmayı hedefliyor. Premium marka, gelecek 25 yılda mega şehirlerin daha da büyüyeceğini, insanların farklı mobilite ihtiyaçlarının ortaya çıkacağını öngörüyor ve bu yeni dünya için yeni stratejiler geliştiriyor. Doğuş Otomotiv-Audi Pazarlama Müdürü Mustafa Uluer, önümüzdeki 25 yılın şimdiden kendini belli ettiğini belirterek, öne çıkanların elektrikli otomobil teknolojisi ile mobilite olduğunu, Doğuş Otomotiv’in de buna hazırlandığını söyledi. Peki Doğuş Otomotiv ve Audi’nin yeni vizyonunda neler var?

Audi, yapay zekayı sahiplendi

Uluer, “İşin özellikle otonom ve mobil kısmına baktığımızda marka gelecek 25 yılı birkaç tane ana trend içerisinde analiz etmeye çalışıyor. Örneğin mega şehirler ile sürdürülebilirlik. Sürdürülebilirlik kısmı elektrikli teknolojisine daha çok giriyor. Ama bu aslında ekosistemin tamamını içeren bir konu. Ama işin mega şehirler hikayesine geldiğimizde tamamen otomobil dediğimiz ürün aslında insanla çok fazla içiçe olan bir konu. Mega şehirler daha da büyüyeceği ve insanların aslında farklı bir takım mobilite ihtiyaçlarının ortaya çıkacağı bir dünyadan bahsediyoruz. Öyle olunca da markalar geleceği tasarlarken buna uygun bir teknoloji geliştirmeye çalışıyorlar” diye konuştu. Audi’nin bununla  ilgili olarak 1-2 ana temel yatırım yaptığını kaydeden Mustafa Uluer, bir tanesinin Audi yapay zeka olduğunu ifade etti ve ekledi: “Audi, yapay zekayı açıkçası sahiplendi. Kendi tarafında bunun copy right’ı yani hakları Audi’de. Audi AI diye geçiyor.”

Yarı otonom A8’le yola erken çıktı

Aslında düşünen hatta düşünmek zorunda kalacak olan araçların döneminin başladığının altını çizen Mustafa Uluer, Audi’nin de otonom teknolojisinde şimdiden öne çıktığını anlattı. Uluer, “Otonom sürüşte 5 farklı seviye var. Şu anda Audi otomotiv sektöründe 3. Seviyede otonom sürüş sunan ve bunu seri üretimine geçen tek marka” dedi. Otomobilin artık bir mobil cihaz haline geldiğini söyleyen Doğuş Otomotiv-Audi Pazarlama Müdürü, otonom teknolojisinde geldikleri noktayı şöyle aktardı: “Amiral gemimiz A8’de 3. Seviye hazır. Şu an dış sistemlerdeki veri alışverişi ve etkileşim eksik. Dış sistemlerle konuşamadığı sürece 4. ve 5. Seviye’ye geçilemiyor. 3. Seviye yarı otonom diye tabir edebiliriz. 4’te daha otonom 5’te tam otonom diyebiliriz. Full otonoma geçtiğinizde trafik ışıklarından tutun şehir içerisinde veya dışında bu sistem içerisinde bağlantılı olan her şeyin birbiriyle etkileştiği bir dünyadan bahsediyoruz.”

Biz hazırız ama kurallar hazır değil

Otonomun beraberinde pek çok yeniliği getireceğine işaret eden Mustafa Uluer, bu araçların hayata geçmesindeki tek engelin teknoloji olmadığını ifade etti. Uluer, otonomdaki engelleri şöyle sıraladı: “Nedir ki bunun önündeki engeller? Temel biraz daha hukuk ve etik kısmıyla alakalı. Örneğin mesela oturduğumuzda karşılıklı kimsenin ‘Ben neden trafik işareti var, niye kırmızıda duruyorum’ diye sorguladığını zannetmiyorum. Aynı duruma gelene kadar aslında bu sorgulamanın yapılmasındaki şey aslında bütün herkesin bir uzlaşma dahilinde kuralları kabul edip uygulamaya geçilmesidir. Aynı şekilde kabul edilen kurallar devreye girdiğinde aslında bu tür teknolojilerin önündeki engel ortadan kalkmış olacak.” Audi A8’in San Francisco’dan Las Vegas’a 506 mil aracı otonom olarak götürdüğünü hatırlatan Uluer, “Şimdi burada aslında 2 tane soru ortaya çıkıyor. Her şey hazır neden olmuyor işte. Biraz önce anlattığım hikayeden. Aslında her şey hazır doğru ama hem dış sistemler hazır değil hem de hukuk ve etik bütün değerler yerli yerine oturmuş değil” diye konuştu.  

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

🚌Avrupa'ya elektrikli otobüs ihracatına başlayan TEMSA, büyüme kararı aldı.

🚌Şirket 210 milyon TL olan sermayesini 510 milyon TL'ye çıkarıyor.

🚌TEMSA Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Alemdar, "İhracat hamlemiz yeni başarı hikayemizin ilk adımı" diyor.

http://www.autoajans.com/basari-hikayemiz-yeni-basliyor/

📌DS büyük önem verdiği sedan modeli DS 9'u pazara sunmaya hazırlanırken, bayi ağını genişletiyor.

📌DS STORE, İstanbul, Ankara ve İzmir'den sonra Bodrum'da açıldı.

📌DS STORE Bodrum'da satış ve servis hizmetleri bir arada sunulacak.

http://www.autoajans.com/5inci-ds-store-bodruma

📌Karsan'ın BMW i teknolojisiyle geliştirdiği Jest Electric, Avrupa'da % 43 pazar payına ulaşarak liderliğe oturdu.

📌Karsan, Jest Electric'i Fransa, Almanya, İsviçre, Portekiz, İtalya, İspanya gibi birçok pazara ihraç ediyor.

http://www.autoajans.com/jest-electric-avrupada-pazar-lideri

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!