Auto Ajans

Haberler

Audi’nin Formula 1 ortağı Sauber

Audi’nin Formula 1 ortağı Sauber
Paylaş
Ekim 26
15:49 2022

Ağustos ayında Formula 1’e gireceğini açıklayan Audi, stratejik ortağını belirledi. Formula 1 rekabetinde yaklaşık 30 yıldır yer alan Sauber, Audi’nin Neuburg an der Donau’daki Motorsport Competence Center’ında geliştireceği güç ünitesini kullanacak. Yarışacak araç, Sauber tarafından İsviçre’de geliştirilecek ve üretilecek. Sauber ortaklıkta ayrıca yarış operasyonlarının planlanmasından ve yürütülmesinden de sorumlu olacak.

Audi’nin Formula 1’de yarışacağı güç ünitesinin geliştirilmesi çalışmaları, Audi’nin Neuburg an der Donau’da özel olarak kurulmuş Audi Formula Racing GmbH tesisinde, 120’den fazla çalışanla tüm hızıyla devam ediyor. Markanın, 2026 sezonundaki ilk yarışa kadar olan çalışma takvimi iddialı. Neuburg tesisinin personel, bina ve teknik altyapı açısından genişletilmesi çalışmalarının 2023’te tamamlanması hedefleniyor. Test sürüşlerinin de 2025 yılında başlaması planlanıyor. Bilindiği üzere Formula 1, 2026’dan itibaren yürürlüğe girecek yeni düzenlemelerle sürdürülebilirlik yolunda büyük bir adım atıyor. Bu, Audi’nin şampiyonaya girme kararı almasındaki en önemli etken oldu. Kullanılacak elektrik gücünün oranı önemli ölçüde artacağından, güç üniteleri bugünkünden daha verimli olacak. 

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!