Auto Ajans

Haberler

Autoshow fiziksele döner mi?

Autoshow fiziksele döner mi?
Paylaş
Eylül 20
07:00 2021

4 yıl aradan sonra ilk kez dijital platformda düzenlenen Autoshow Fuarı, fiziksel olmamasına karşın sektörde heyecan yarattı. 3 boyutlu standlar, Autoshow Mobility 2021 ile birlikte satışa çıkan yeni modeller ve biz Türkler’in teknolojik gelişmelere olan merakımız, ilk sanal Autoshow’un geçer not almasına yardımcı oldu. Peki ilk hafta tüketicilerin fuara ilgisi nasıldı? ODD Genel Koordinatörü Hayri Erce, ziyaretçi sayısı açısından fiziksel Autoshow’ları aratmayacak bir başlangıç yaptıklarının altını çiziyor. Erce, burada kalitatif yönün öne çıktığını, fuarı gezenlerin gerçekten otomobil meraklısı veya alıcı olduğuna işaret ediyor. Yani sırf promosyon toplamak, stand mankenlerini seyretmek ve sosyal medyada ‘Autoshow’dayım’ mesajı vermek için gelenler yoktu. En önemlisi hem basın gününde hem de genel olarak Autoshow Mobility’de bir teknik aksaklık yaşanmadığının bilgisini veriyor Hayri Erce. İnternet altyapısının oldukça yavaş olduğu ülkemizde şu ana kadar sorun çıkmaması fuarın artısıydı.

Gözüme çarpan eksiklikler

İşin profesyoneli olarak gözüme eksiklikler çarptı tabii… Açıkçası fiziksel olmasını isterdim. Otomobillere dokunmayı, yakından incelemeyi, yöneticilerle yüzyüze sohbet etmeyi özledim. Hiç kuşkusuz vaka sayısının arttığı ve aşı olmayı reddenlerin bu kadar yoğun olduğu ortamda çok riskli bir karar olurdu, o ayrı. Basın toplantıları da videolu mesaj yerine interaktif olabilirdi. Yöneticilere yönlendirilecek sorular, sonrasında markalar tarafından cevaplandırılabilirdi. Sadece videoyu izlemek, soru soramamak gazeteci olarak beni tatmin etmedi. Bir de markaların stantlarına girmek kullanım açısından daha kolay planlanabilirdi, epey bir süre alıyor.

Dijitale de ciddi bütçeler ayrıldı

Önümüzdeki günlerde ODD Yönetim Kurulu, fuarda iş birliği yapılan şirketler ve emeği geçenler fikir alışverişinde bulunup, artıları ve eksileri masaya yatıracaktır. Autoshow’un dijital platformda mı devam edeceği yoksa fiziksele mi döneceği konuşulacaktır. ODD, 4 Ekim’de de basın toplantısıyla fuarın değerlendirmesini paylaşacak. Gönlümden geçen bir sonraki Autoshow’un fiziksel olması. Bütçeler nedeniyle eskisi kadar büyük metrekarelerde 1-2 milyon euroluk stantlar, abartılı şovlar yapmadan, Autoshow fiziksel şekilde gerçekleştirilebilir. Alman markaları bir kenara koyarsak, Münih Fuarı’nda bu görüldü. Bu arada sanal Autoshow’a bazı şirketlerin ciddi bütçeler ayırdığını ekleyelim. Video çekimiydi, 3 boyutlu standıydı, 400-500 bin liraların harcandığını biliyorum. Autoshow Mobility 2021, tedarik sorununun yaşandığı bu dönemde satışlara katkı sağladı mı’ derseniz. Önemli bir etkisi olmayacaktır, zaten ortada araç yok. Ancak heyecan yarattığı kesin…

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

📌Tesla CEO'su Elon Musk, Volkswagen yöneticilerine sürpriz yaptı.

📌Musk, video konferansla VW'nin toplantısına katılarak elektrikli dönüşüm konusundaki tecrübesini aktardı.
http://www.autoajans.com/musktan-vw-yoneticilerine-brifing

📌Honda elektrikli vizyonunu yeni konseptlerle tanıttı.

📌e:N Coupe, e:N SUV ve e:N GT, 2030’a kadar pazara çıkacak güçlü elektrikli ürün gamının ipuçlarını veriyor.
http://www.autoajans.com/hondanin-yeni-elektrikli-vizyonu

🚴‍♀️Doğan Trend Otomotiv, pandemide değişen mobilite ihtiyaçlarıyla öne çıkan elektrikli bisiklet ve scooter pazarına girdi.

🚴‍♀️Şirket, İzmir'de üretim yapan Hollanda merkezli BIMAS BIKE'ın distribütörü oldu.
http://www.autoajans.com/e-bisiklet-ve-scooter-pazarina-girdi

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!