Auto Ajans

Haberler

Avrupa Çinliler’e soruşturma açtı

Avrupa Çinliler’e soruşturma açtı
Paylaş
Eylül 27
11:53 2023

AB, Avrupa’yı istila eden Çinli otomobil markalarını durdurmak için harekete geçiyor. Avrupa otomotiv endüstrisini korumak amacıyla Çin’den AB ülkelerine ithal edilen elektrikli otomobillere yönelik sübvansiyon soruşturması başlatıldı. AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Çin, elektrikli otomobillerinin fiyatlarını büyük devlet sübvansiyonlarıyla yapay olarak düşük tutuyor. Bu durum pazarımızın işleyişini bozuyor” açıklamasını yaptı.

Bu soruşturmanın sonucunda Çin devletinden destek alan ve AB ülkelerine gönderilen elektrikli otomobillere ek gümrük tarifleri uygulanabilir. AB, Çin’in karşı yaptırım riskine karşın bu adımı attıklarını belirtti. Soruşturmanın, Çin’den gelecek misilleme endişelerine rağmen açılıyor olması, Avrupalı ​​imalatçıların Çin endüstrisiyle rekabet etme kabiliyetine ilişkin büyüyen alarmın bir işareti olarak görülüyor.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu. Türkiye'nin ilk haftalık gazetesi Oksijen'de köşe yazarlığı yaptı.

İlgili Makaleler

Don`t copy text!