Auto Ajans

Haberler

İngiltere’de 21 yılın en kötüsü görüldü

İngiltere’de 21 yılın en kötüsü görüldü
Paylaş
Ekim 04
12:53 2020

Avrupa’nın en büyük otomotiv pazarlarından Eylül ayı satış rakamları gelmeye başladı. Fransa, İngiltere ve İspanya’da Eylül’de düşüş yaşarken, İtalya’da hükümetin rakamları artırmaya yönelik teşviklerinin ardından 2020’de ilk kez yükseliş görüldü. Avrupa’nın en büyük pazarı Almanya da Ağustos ayındaki sert düşüşten sonra Eylül’de büyüdü. Koronavirüs salgını sebebiyle uygulanan karantina koşullarının hafifletilmesinin ardından Avrupa’nın büyük pazarlarında iyileşme sinyalleri görülse de son dönemde ekonomik sebeplerden ötürü istenen seviyeye çıkılamadı. Aynı zamanda salgında ikinci bir dalga potansiyelinin de satışları etkilemesinden korkuluyor.

Eylül ayında Fransa’da yüzde 3 düşüş yaşandı. Satışlar Ağustos ayına göre kıpırdadı. Ağustos’ta pazar yüzde 19.8 gerilemişti. İlk 9 aylık daralma yüzde 29’u buldu. Bununla birlikte Fransa otomotiv birliği CCFA, yıl sonu için de yüzde 25-30 civarında düşüş tahmininde bulundu. Eğer pazar böyle gerçekleşirse, Fransa’da son 15 yılın en düşük satış adetleri ortaya çıkacak. İspanya’da ise Eylül’de binek otomobil satışları yüzde 13.5 azaldı. Avrupa’da en çok etkilenen pazarlardan biri olan İspanya’da 9 aylık pazar 2019’a oranla yüzde 38.3 geriledi. İtalya’da bu yıl oto satışları ilk kez Eylül’de artış gösterdi. Pazar yüzde 9.5 büyüme kaydetti. Ancak İtalya’da 9 aylık satışlar yüzde 34.2 küçüldü. İngiltere’de ise satışlar yüzde 4.4 geriledi ve 381 bin adetle son 21 yılın en düşük seviyesi görüldü. 9 aylık daralma da yüzde 33’ü buldu. Ağustos’a satışların azaldığı Almanya’da pazar Eylül’de yüzde 8 arttı.

Yazar Hakkında

Mete TANSU

Mete TANSU

SABAH ve VATAN gazetelerinde 20 yıl ekonomi ve otomotiv yazarlığı yaptı. Otoban köşesinde yayınlanan haberleriyle, analizleriyle otomotiv sektörünün nabzını tuttu. Mete Tansu, Türkiye'nin ilk otomotiv haber ajansı ve bilgi platformu Auto Ajans'ı kurdu.

İlgili Makaleler

TWITTER

Yerli modeller yenileniyor! Oyak Renault'nun ürettiği Megane Sedan, makyaj geçirdi. Daha şık tasarıma kavuşan, yeni medya ve sürücü sistemleriyle desteklenen otomobile 115 beygirlik 1.0 TCe motor seçeneği eklendi. http://www.autoajans.com/bursali-megane-yenilendi/

BMW'nin ilk elektrikli modeli i3'ün 200 binincisi banttan indi. i3, markanın elektrikli mobilite alanında ilerlemesini hızlandırdı. BMW, bu kez elektriklide amiral gemisi olacak iNEXT'in heyecanını yaşıyor. http://www.autoajans.com/i-markasinin-oncusu-200-bin-dedi

Üçüncü çeyrek bilançosunu açıklayan Tofaş, net kârını % 71.1, satış gelirlerini % 64.9 artırdı.
🚗Şirket yurt içindeki yoğun talebe bağlı olarak satış hedefini yükseltti.
🚗Tofaş'ın pandemi nedeniyle ihracat gelirleri ise % 20 düştü.
http://www.autoajans.com/ic-pazarda-satis-hedefini-buyuttu

Load More...

ÜYE GİRİŞİ

ANKET

Üzgünüz, şu an hiç anket bulunmuyor.
Don`t copy text!